Tadeusz Kasprzycki - generał I Kompanii Kadrowej Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 12:44
Tadeusz Kasprzycki studiował prawo i nauki społeczne w Paryżu i Genewie, od 1911 roku działał w Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckim. Walczył w I wojnie światowej, a w 1915 roku Józef Piłsudski powierzył mu funkcję komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej w Warszawie.
Audio
  • Sylwetka generała Tadeusza Kasprzyckiego (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Minister spraw wojskowych Tadeusz Kasprzycki (trzeci z lewej) wśród delegatów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.
Minister spraw wojskowych Tadeusz Kasprzycki (trzeci z lewej) wśród delegatów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

W roku 1918 rozpoczął kierowanie działem organizacyjnym w Dowództwie Wojsk Polskich w Lublinie. Objął także funkcję szefa adiutantury generalnej Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego.

W roku 1934 otrzymał tekę wiceministra spraw wojskowych, zaś dwa lata później objął urząd ministra, który pełnił do wybuchu II wojny.  

Generał Kasprzycki zmarł na emigracji w Kanadzie w 1978 roku. Jego sylwetkę przedstawia historyk, prof. Wojciech Włodarkiewicz.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Wojciech Włodarkiewicz (historyk z Wojskowwej Akademii Technicznej w Warszawie)

Data emisji: 2.07.2019

Godzina emisji: 21.09

agCzytaj także

Bolesław Wieniawa-Długoszowski – pierwszy ułan II RP

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 05:55
"Żarty się skończyły, zaczęły się schody" - miał powiedzieć Wieniawa, stając na swym koniu przed schodami restauracji Adria. Wcześniej założył się, że konno wjedzie na pierwsze piętro. Wygrał. To tylko jedna z anegdot pokazujących fantazję jednej z najciekawszych postaci polskiego dwudziestolecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Maria Eligia Stawecka. Legionistka. Zakonnica

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 19:10
Olga Maria Eligia Stawecka (1896-1933) całe swoje życie podporządkowała idei walki o niepodległość Ojczyzny: działała w szeregach Związku Strzeleckiego "Strzelec", była żołnierzem I Brygady Legionów Polskich i sanitariuszką,
rozwiń zwiń