Franciszek Leja i Witold Wilkosz. Czym zaowocowała miłość do matematyki?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 14:52
Łączył ich Kraków, Legiony i miłość do matematyki, którą zajmowali się całe życie. Ale i wydarzenie tragiczne – Sonderaktion Krakau, czyli aresztowanie przez Niemców profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego 6 listopada 1939 roku. 
Audio
  • Rozmowa z prof. Stanisławem Domoradzkim o wybitnych matematykach (Jedynka/Ludzie niepodległości)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / geralt

Dzieliło ich pochodzenie i droga na akademicką katedrę. Bohaterami audycji byli profesorowie matematyki: Franciszek Leja i Witold Wilkosz.

Senat RP ustanowił rok 2019 Rokiem Matematyki. Bohaterów audycji przypomniał prof. Stanisław Domoradzki z Uniwersytetu Rzeszowskiego, współtwórca wystawy zorganizowanej w  gmachu parlamentu.

Gość Jedynki powiedział w audycji, że Franciszek Leja wybił się z "trudnego i zacofanego środowiska". Matematyk urodził się w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. - Od dziecka wykazywał ogormne zamiłowanie do matematyki - powiedział prof. Stanisław Domoradzki.

- Witold Wilkosz urodził się w Krakowie, w rodzinie nauczyciela i spokojnie ukończył edukacje.  Jako uczeń ósmej klasy gimnazjum napisał prace z semitologii i został członkiem jednego z towarzystwa niemieckich, które umożliwiło mu studiowanie w Bejrucie - dodał gość Jedynki. 

Jak szkolni koledzy wspominali po latach wybitnych matematyków? Czy było coś w matematyce, czego Wilkosz i Leja nie byli w stanie rozwiązać? Co poza Legionami łączyło uczonych?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie niepodległości

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Stanisław Domoradzki (z Uniwersytetu Rzeszowskiego, współtwórca wystawy zorganizowanej w gmachu parlamentu)

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A

 


Czytaj także

Tajemnica zaginięcia ORP "Orzeł"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 07:43
Najsłynniejszy polski okręt ORP "Orzeł" zaginął z całą załogą podczas patrolu na Morzu Północnym na przełomie maja i czerwca 1940 roku. To był czas, kiedy na plażach Dunkierki  trwała ewakuacja żołnierzy alianckich na Wyspy Brytyjskie po ataku III Rzeszy na Francję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pół wieku od historycznej misji na podbój Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 20:16
16 lipca 1969 roku, dokładnie 50 lat temu z Centrum Lotów Kosmicznych na Canaveral wystartowała ku Księżycowi amerykańska misja  Apollo 11. Cztery dni później, 20 lipca Neil Armstrong, dowódca misji, przekazał ze Srebrnego Globu długo oczekiwane słowa: "Orzeł wylądował".  
rozwiń zwiń