X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rodzina Carossich. Włosi, którzy wybrali Polskę za swoją ojczyznę

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 10:33
Wszystko zaczęło się 8 maja 1744 roku w Rzymie, gdzie na świat przyszedł Jan Filip Carossi. Dzieciństwo i młodość spędził z matką Marianną Julią z Massuccich w Dreźnie, na dworze króla Polski Augusta III. Matka jego piastowała wysokie stanowisko na dworze – była ochmistrzynią dam dworu drezdeńskiego. Tam też otrzymał podstawy wykształcenia, które kontynuował na Uniwersytecie w Lipsku.
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem Chojnackim i Joanną Moraczewską Gwiazdowską o rodzinie Carrosich (Ludzie niepodległości/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Do Polski Jan Filip Carossi przybył po pierwszym rozbiorze Polski, w którym "odpadły" od Korony m.in. kopalnie soli: Wieliczka i Bochnia. Jan Filip Carossi otrzymał od króla zadanie odszukania i rozpoznania krajowych możliwości wydobycia rud metali i soli kamiennej. Sól w tamtych czasach była bardzo droga i potrzebna. Dochody uzyskane z pozyskania tych surowców mineralnych miały rozwiązać problemy finansowe Rzeczypospolitej. Dokonania J.F. Carossiego dla górnictwa krajowego zyskały uznanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z uwagi na ogromną wiedzę i doświadczenie z dziedziny mineralogii, otrzymał  z nominacji króla, urząd nadzorcy gabinetu historii naturalnej, znajdującego się na Zamku Królewskim w Warszawie. W dniu 17 września 1776 r. otrzymał patent oficerski i rangę kapitana w regimencie hetmana litewskiego – Michała Kazimierza Ogińskiego. W latach 1777 -1788 J.F. Carossi podjął prace górnicze w Małopolsce i księstwie siewierskim. Przeprowadzone przez niego studia geologiczne na tych zachodnio-południowych terenach  Polski, sfinansował sam król S. A. Poniatowski. Nagrodą i wyróżnieniem za pracę był awans na dyrektora górnictwa Rzeczypospolitej.

Opublikował 3 prace (w języku francuskim i niemieckim) z zakresu mineralogii i geologii Polski. Najważniejsze dzieło nosi tytuł: "Reisen durch verschiedene polnische Provinzen, mineralogischen und anderen Inhalts" (Podróże po różnych prowincjach Polski, obserwacje mineralogiczne i inne). Zostało ono wydane w dwóch  tomach w 1781 i 1784 r. w Lipsku. W 2018 r. pierwszy raz przetłumaczono je na język polski. 

F. Carossi był także obdarzony doskonałym piórem reportażysty. Informacje geologiczne są przeplatane opisami miejscowości, relacjami ze spotkań z ciekawymi ludźmi i przygód samego autora. Relacjonował też swoje spostrzeżenia natury politycznej a jego komentarze polityczne rozbudzały nadzieje na odrodzenie z upadku Rzeczypospolitej.

Dowiemy się też o losach synów i wnuków J.F. Carossiego: Bogusława, Antoniego i Bronisława, którzy byli powstańcami i walczyli z okupantem w Powstaniu Styczniowym. Bronisław Carossi po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, w dowód uznania za walkę powstańczą przez wiele lat piastował stanowisko V-ce Prezesa Stowarzyszenia Weteranów 1863 r.

O rodzie Carossich, o ich potencjale intelektualnym, który skierowali na czynienie dobra i na pożytek naszego kraju opowiedzieli w "Ludziach Niepodległości": Andrzej Chojnacki - historyk i Joanna Moraczewska Gwiazdowska - pra, pra, prawnuczka J. F. Carossiego.

***

Tytuł audycji: Ludzie niepodległości

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Joanna Moraczewska Gwiazdowska (z rodu Carossich),  Andrzej Chojnacki (historyk) 

Data emisji: 22.07.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A


Zobacz więcej na temat: Artur Wolski HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef i Adolf Maria Bocheńscy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 09:38
O wielkich Polakach, intelektualistach, którzy budowali zręby Rzeczypospolitej w "Ludziach Niepodległości" opowiada potomek rodu: Franciszek Bocheński.
rozwiń zwiń