Życie i osiągnięcia prof. Jana Czochralskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 16:13
22 kwietnia minęła 64. rocznica śmierci prof. Jana Czochralskiego – wielkiego polskiego odkrywcy, uczonego, inżyniera, twórcy metody, dzięki której w II połowie XX wieku dokonała się rewolucja technologiczna.
Audio
  • Zagadki związane z biografią Jana Czochralskiego (Eureka extra/Jedynka)
Jan Czochralski
Jan CzochralskiFoto: www.janczochralski.com

Jego dokonania uhonorował Sejm RP ogłaszając rok 2013 Rokiem Jana Czochralskiego. Był to także akt przywracający przestrzeni publicznej osiągnięcia tego niezwykłego człowieka, który tuż po wojnie niesłusznie oskarżony o współpracę z Niemcami i pozbawiony pracy na Politechnice Warszawskiej skazany został właściwie na infamię. 5 lat temu senat warszawskiej uczelni przywrócił cześć prof. Czochralskiemu, uznając wcześniejsze zarzuty za nieuzasadnione i ujawniając współpracę profesora z AK w czasie wojny.

Na potrzeby audycji zagadki związane z biografią Jana Czochralskiego przygotował dr Paweł Tomaszewski, autor książki "Powrót. Rzecz o Janie Czochralskim".

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Data emisji: 7.05.2017

Godzina emisji: 21.09

pg/zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prekursorzy popularyzacji wiedzy w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 11:57
Przed 91. urodzinami radiowej Jedynki przypominamy sylwetki prof. Witolda Doroszewskiego i dr Jana Żabińskiego, prekursorów popularyzacji wiedzy w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń