Ludwika Maria Gonzaga. Francuzka, która zapisała się w dziejach Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 12:40
Tym razem tematem konkursu była postać francuskiej księżniczki Ludwiki Marii Gonzagi de Nevers, która była żoną dwóch władców Rzeczpospolitej Obojga Narodów: Władysława IV i Jana Kazimierza.
Audio
  • Zagadki dotyczące życiorysu Ludwiki Marii Gonzagi (Eureka extra/Jedynka)
Ludwika Maria Gonzaga
Ludwika Maria GonzagaFoto: Ferdinand Bol/domena publiczna/Wikimedia

Gdy w 1646 roku przybyła do Polski, niewiele zapowiadało, że stanie się jedną z ważniejszych kobiecych postaci w dziejach naszego kraju. Niedawno w Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowano sesję naukową "Ludwika Maria Gonzaga (1611-1667). Między Paryżem a Warszawą". Patronem medialnym wydarzenia było Polskie Radio.

Pytania dla słuchaczy dotyczące życiorysu królowej przygotowała dr Anna Kalinowska, historyk z Zamku Królewskiego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Data emisji: 18.06.2017

Godzina emisji: 21.10

pg/zi

Czytaj także

I Rzeczpospolita – tygiel narodowości, tradycji, obyczajów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 22:31
- Rzeczpospolita nie była państwem etnicznym, a swoich obywateli jednoczyła wokół idei i sposobu sprawowania władzy – tłumaczy Mirosław Rowicki, szef lwowskiego "Kuriera Galicyjskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Kakowski - kardynał, prymas Królestwa Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 18:20
- Aleksander Kakowski w 1913 został ordynariuszem archidiecezji warszawskiej. Zgodzono się na jego osobę, a to jest czas kiedy Polski nie ma na mapie, kiedy te wymagania władz wobec duchownych są wysokie. Gdy wybuchła I wojna światowa miał bardzo ważną misję. Musiał przeprowadzić diecezję warszawską, wiernych przez ten czas - mówi dr Jolanta Załęczny. 
rozwiń zwiń