Technika w służbie medycyny

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 14:54
W "Eurece Extra" mówiliśmy o dwóch nowatorskich metodach wspomagających leczenie. Były też związane z nimi zagdki naukowe.
Audio
  • Technika w służbie medycyny (Eureka Ekstra/Jedynka)
Proteza skonstruowana za pomocą drukarki 3D
Proteza skonstruowana za pomocą drukarki 3DFoto: print screen z TVP 3 Warszawa

Pierwsza dotyczyła sposobu przygotowania protez dla dzieci. Okazuje się, że można przygotować taką protezę, jakiej dziecko sobie zażyczy. Może to pomóc w zniwelowaniu negatywnych skutków świadomości, że straciło się kończynę.

W drugiej zagadce pytaliśmy o nazwisko fizyka urodzonego w Strzelnie, który w 1907 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla. Fizyk ten był konstruktorem bardzo precyzyjnego interferometru. Przyrząd ten umożliwił mu przeprowadzenie bardzo dokładnych pomiarów prędkości światła, a także innych pomiarów z zakresu metrologii. Przy okazji omówiony został nowatorski, nieinwazyjny sposób badania dna oka przy pomocy fal interferencyjnych.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr inż. Michał Kowalik (Politechnika Warszawska), Anna Szkulowska (doktorantka z zespołu Fizyki Medycznej przy Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 13.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ag/mg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cytologia. Jedno z najważniejszych badań w życiu każdej kobiety

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 20:13
- Zadanie cytologii polega na tym, by jak najwcześniej rozpoznać i wykryć przebudowę szyjki macicy prowadzącą do raka - mówi dr Jan Faryna, cytolog i histopatolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wziąć wolne od bólu głowy? Migrena pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 23:28
- Nie do końca znamy przyczyny, które wywołują migrenę, bo gdybyśmy wiedzieli, co to jest, to pewnie byśmy mogli skutecznie ją leczyć, choć w tym aspekcie jest już coraz lepiej - mówi lekarz dr Adam Górka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diagnostyka raka skóry - jak rozróżnić niebezpieczne znamiona?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 19:10
Dorosły człowiek ma ok. 20 znamion barwnikowych, popularnie nazywanych "pieprzykami". Niewielki ich odsetek jest obecny już w chwili urodzenia, większość z nich rozwija się jednak w wieku późniejszym, najczęściej w okresie dojrzewania płciowego i wczesnym wieku dorosłym. 
rozwiń zwiń