Dwaj światowej sławy polscy wynalazcy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 22:12
Jan Heweliusz i Piotr Lebiedziński dokonali przełomowych wynalazków w dziedzinach, którymi się zajmowali. Ich dotyczyły naukowe zagadki.
Audio
  • W "Eurece ekstra" o dwóch polskich uczonych światowej sławy (Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Vadim Sadovski/shutterstock.com

Pierwsza zagadka przenosi nas w odległą przeszłość do Gdańska roku 1652. Jan Heweliusz jako pierwszy na świecie wykorzystał wahadło do obliczeń astronomicznych. Ale Heweliusz był również konstruktorem i wynalazcą. Skonstruował polemoskop i sekstant, choć ten wynalazek przypisuje się pewnemu Brytyjczykowi. Piotr Zarzycki wyjaśnia też czy Jana Heweliusza można zaliczyć do polskich naukowców. Pytanie zaś brzmiało: jak nazwał Heweliusz odkrytą przez siebie w 1683 roku konstelację i dlaczego dał jej tę nazwę?

Urodził się w Sokółce, wówczas zabiorze rosyjskim, studia chemiczne ukończył w Petersburgu, po czym w końcu XIX wieku przeprowadził się do Warszawy. Piotr Lebiedziński był inżynierem, chemikiem, przedsiębiorcą, wynalazcą, konstruktorem w dziedzinie fotografii i kinematografii. Z audycji można dowiedzieć się szczegółów o skonstruowanym przez niego kinematografie i innych przełomowych konstrukcjach. Zaś pytanie brzmiało, co sprawiło, że wynalazcze zainteresowania Lebiedzińskiego zeszły na drugi plan?

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Piotr Zarzycki (historyk techniki)

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ag

 

 

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Czym są perseidy?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 13:49
W "Sygnałach dnia" powiemy, czym są perseidy i jak je obserwować na nocnym niebie w ciągu nadchodzącego weekendu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: szukanie Perseidów staje się społecznym fenomenem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 08:59
- Perseidy można zobaczyć nawet w mieście. Trzeba znaleźć ciemniejsze miejsce, przyzwyczaić wzrok do ciemności, przygotować leżak czy materac - zachęcał w Jedynce Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, redaktor portalu "Z głową w gwiazdach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie wydarzenie astronomiczne - całkowite zaćmienie Słońca

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 14:24
- To najbardziej niezwykłe zjawisko na naszej planecie, ale także najbardziej niezwykłe zjawisko w całym Układzie Słonecznym - podkreślił w "Lecie z Radiem" popularyzator astronomii Karol Wójcicki.
rozwiń zwiń