Królowa, za której czasów narodził się mit Polski od morza do morza

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 15:36
Zapraszamy do wspólnej zabawy. Tym razem konkursowe pytania dotyczą ciekawostek z życia Jadwigi Andegaweńskiej - królowej Polski, świętej Jadwigi, kanonizowanej w 1997 roku.   
Audio
  • Ciekawostki z życia świętej Jadwigi (Eurek Extra/Jedynka)
Portret Jadwigi Andegaweńskej pędzla Aleksandra Augustynowicza
Portret Jadwigi Andegaweńskej pędzla Aleksandra AugustynowiczaFoto: [Public domain], via Wikimedia Commons

Była kobietą piękną i szlachetną, pobożną i interesującą się losem państwa. Jej losy opisał Kamil Janicki, autor książek historycznych mi.in. "Damy polskiego imperium". 

Rodzice spodziewali się chłopca, więc byli tak rozczarowani, że nie odnotowano nawet dnia narodzin córki. Dopiero w XX wieku dzięki zestawieniu różnych faktów ustalono, że Jadwiga urodziła się w lutym 1374 roku. Za mąż wydano ją już jako 4-latkę, a mężem był 8-letni wówczas Wilhelm Habsburg. Więc położono do łóżka parę młodą. W latach późniejszych, kiedy wiadomo było, że Jadwiga zostanie królową Polski Wilhelm powoływał się na te pokładziny i domagał się dopełnienia związku. Przybył nawet na Wawel, ale został przepędzony, a Jadwiga, która miała 11 i pół roku i zaprosiła go, w złości wzięła siekierę, aby porąbać bramę.

Pytanie, w którym roku miało miejsce to wydarzenie?

Jadwiga była wybitną władczynią i prowadziła z sukcesami grę polityczną. To za jej czasów wpływy polskie rozciągnęły się aż na Mołdawię i narodził się mit Polski od morza do morza. Zaś prywatne życie nie układało się. Władysław Jagiełło nie lubił Wawelu i uciekał stamtąd kiedy tylko mógł. Nie mieli wspólnych rozrywek, jadali osobno w osobnych salach, nie układały się próby przedłużenia dynastii. W końcu Jadwiga urodziła córkę, a Jagiełły nawet nie było w tym czasie w Krakowie. Dziecko umarło, a w cztery dni po nim odeszła Jadwiga.

Pytanie, w którym dokładnie roku zmarła Jadwiga Andegaweńska?

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Katarzyna Jankowska

Data emisji: 29.01.2018

Godzina emisji: 21.31

ag/abi


Czytaj także

Królowie Polski, o których mało kto pamięta

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 18:45
Są w historii Polski królowie, których rolę się przecenia i władcy prawie zupełnie zapomniani, choć wnieśli wielki wkład w rozwój państwa Piastów i Jagiellonów. Przypominamy postacie niektórych monarchów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa Jadwiga - od miecza wolała dyplomację

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 15:05
- Fenomen Jadwigi polega na tym, że do wszystkiego dochodziła bez rozlewu krwi, podczas gdy książęta bezustannie toczyli wówczas krwawe wojny o skrawek ziemi - mówi Jerzy Besala, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jagiełło i Jadwiga - małżeństwo królów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 17:00
Do polskiego panteonu jako jedni z najpopularniejszych władców Polski weszli Litwin i Andegawenka. Tak też zatytułował swoją popularną książkę znawca epoki prof. Stefan Kuczyński.
rozwiń zwiń