Zagadki medyczne i farmakologiczne

Tematem kolejnego konkursu popularnonaukowego Jedynki była historia medycyny i farmakologii. Zagadki przygotował dr Leszek Borkowski, farmaceuta pracujący jako farmakolog kliniczny w Szpitalu Wolskim w Warszawie. Jak poradzili sobie z nimi słuchacze?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com/cc
O Audycji

Ludzie komunikują się ze sobą w określonych językach. W sytuacji rozmowy w tym samym języku rozumieją się, a kiedy mówią różnymi językami - często nie rozumieją się. Analogicznie jest z biologią. Komórki w naszym organizmie też się ze sobą komunikują. Dzieje się to w tak skomplikowanym, ale sprawnym systemie, że z komórek tworzą się tkanki, narządy i układy.

Pytanie brzmi: co jest językiem komunikacji?

W naszych organizmach są bakterie, które pomagają nam funkcjonować. Ale co jakiś czas trafiają się bakterie chorobotwórcze, które nawet mogą zagrażać życiu człowieka. Żeby taka bakteria - patogen - zrobiła coś złego, muszą być spełnione dwa warunki: bakteria musi się dostać do naszego organizmu, a potem się w nim umocować.

Pytanie brzmi: jak nazywają się "łapki", którymi bakteria czepia się ściany pęcherza moczowego i wywołuje zapalenie dolnych dróg moczowych?  

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Artur Wolski

Data emisji: 12.02.2018

Godzina emisji: 21.31

abi/ag

 

Playlista