X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oryginalne fotografie Witolda Romera i "zupy w proszku" Stanisława Strójwąsa

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 12:10
Tym razem konkurs dotyczył polskich wynalazców II Rzeczypospolitej. Pierwszy z nich - Witold Romer, pasjonował się fotografią. Drugi to Stanisław Strójwąs, zajmujący się dystrybucją przypraw. Zagadki związane z odkrywcami, przygotował Piotr Zarzycki, historyk techniki.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

Zagadka 1

Witold Romer od najmłodszych lat interesował się chemią i fotografią. W latach XX był znanym fotografem, a jego prace, można było podziwiać na wystawach w całej Europie. Odkrywca szedł z duchem czasu i wynalazł unikalną na tamte czasy metodę, którą nazwał izohelią. Dzisiaj jest wykorzystywana m.in. w reklamie.

Kim był ojciec Witolda Romera i z czego słynął w okresie międzywojennym?

Zagadka 2

Barszcz w proszku zmienił jego życie. Mowa o Stanisławie Strójwąsie. Wynalazca był synem powstańca styczniowego, który założył firmę, zajmującą się eksportem przypraw na wagę. Gdy Stanisław dorósł, zatrudnił się w firmie ojca. Zagraniczne podróże, podczas których odbywał staże, zaowocowały pomysłem na usprawnienie sprzedaży przypraw. Później, jak się okazało, był pionierem sprzedaży taniej żywności w proszku.

W związku z prowadzoną przez firmę Trójwąs polityką cenową do dziś funkcjonuje pewne powiedzenie, które zostało wówczas wymyślone. O jakie powiedzenie chodzi?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Dorota Truszczak

Gość: Piotr Zarzycki (historyk techniki)

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 21.31

 kb/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O znaczeniu kultury w boju o przetrwanie narodu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 14:10
Historię polskiego oręża i narodu kultywowali Grottger, Matejko, Sienkiewicz, Orzeszkowa, Konopnicka, Żeromski, Malczewski, Wyspiański i inni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NCBiR wspiera polskie uczelnie i instytucje

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 20:05
Studia w języku angielskim, a nawet rosyjskim, elektroniczne indeksy, dodatkowe kursy i certyfikaty zwiększające szanse na lepszą pracę. Na te i wiele innych aktywności polskich uczelni Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy miliard złotych w ramach konkursu „Zintegrowane programy uczelni”. Nabór wniosków od 11 czerwca.
rozwiń zwiń