Zagadki z dziedziny: chemia, ekologia i zdrowie

Pytania przygotowali Paweł Głuszyński z Towarzystwa na rzecz Ziemi oraz dr hab. Leszek Pazderski, chemik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zagadka dotyczy tajemniczego pierwistka i rozkładania się plastiku.
Od nowego roku w sklepach nie będzie można wydawać jednorazowych plastikowych toreb za darmo
Od nowego roku w sklepach nie będzie można wydawać jednorazowych plastikowych toreb za darmoFoto: Alex Yeung/Shutterstock.com
O Audycji

ZAGADKA 1

Wybieramy butelki plastikowe z uwagi na to, że są lekkie. Niestety plastik często ląduje na śmietnikach, łąkach czy ulicach. Badacze biją na alarm. Okazuje się, że mikroczęsteczki plastiku przenikają do żywności. Duża część tworzyw sztucznych trafia do oceanów. Progonozy zakładają, że w 2050 roku może dojść do sytuacji, w której ciężar plastoków będzie równy ciężarowi organizmów, żyjących na ziemi. Ile lat rozkłada się plastik, który trafia do wód?

ZAGADKA 2

Jest pewien metal ciężki, który ma skrajnie dwie różne twarze. W jednym stopniu utlenienia jest zanieczyszczeniem przemysłowym, substancją wysoce szkodliwą i rakotwórczą. W drugim stopniu utlenienia jest korzystny dla zdrowia ludzkiego, sprzedawany w suplementach diety i polacany osobom, starającym się walczyć z otyłością. Okazuje się, że wielu jest zaskoczonych, że ten sam pierwiastek może wywoływać raka. Jaki to pierwiastek i jaki jest jego symbol chemiczny?

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Krzysztof Michalski

Gość: Paweł Głuszyński(Towarzystwo na Recz Ziemi), Leszek Pazderski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 17.07.2018

Godzina emisji: 21.32

kb

Playlista