Zagadki o polskich wynalazcach

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 21:31
Pytania przygotowane przez historyka techniki Piotra Zarzyckiego związane są m.in. z techniką wojskową.
Audio
  • Zagadki o polskich wynalazcach (Eureka Ekstra/Jedynka)
Targi zbrojeniowe w Kielcach to projekcja możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego  powiedział szef MON Mariusz Błaszczak
Targi zbrojeniowe w Kielcach to projekcja możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział szef MON Mariusz BłaszczakFoto: Olaf Ludwig/Shutterstock.com

Zagadka I

Aleksander Możajski, mało znany wynalazca w Polsce, wzniósł się w powietrze w samolocie swojej konstrukcji 21 lat wcześniej od braci Wrightów uważanych za pionierów lotnictwa. Jaki najwyższy stopień wojskowy miał w armii carskiej Aleksander Możajski?

Zagadka II

W II Rzeczpospolitej doszło do znaczącego rozwoju polskiej myśli technicznej dla wojska. Jak nazywał się twórca czołgowego peryskopu odwracalnego?


Odpowiedzi w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Dorota Truszczak

Gość: Piotr Zarzycki (historyk techniki)

Data emisji: 27.09.2018

Godzina emisji: 21.32

abi

 

Czytaj także

CVC służy pozyskiwaniu innowacji

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 19:30
CVC, z angielska Corporate Venture Capital, to korporacyjne fundusze inwestycyjne. Jak wykazały doświadczenia lidera w tym względzie USA, w Dolinie Krzemowej, to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań do pozyskiwania innowacji na zewnątrz firmy, czy korporacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy drony będą gasiły pożary?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 19:30
Drony usprawniające gaszenie pożarów, technologie ograniczające zanieczyszczenie powietrza, czy likwidację korków w miastach - m.in. te projekty są realizowane w ramach przedsięwzięcia e-Pionier NCBR.
rozwiń zwiń