"Klasyczne lato z radiem" zawitało do Zakopanego

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 12:27
W Zakopanem rozpoczęły się 41 Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. O koncertach i programie wydarzenia opowiedział dyrektor artystyczny festiwalu, Arkadiusz Kubica. W audycji również zakopiańska Gala Mozartowska, będąca prologiem do jubileuszowego Festiwalu Karłowiczowskiego "Muzyka na szczytach", którego twórcami są Danuta i Tomasz Sztenclowie.
Audio
  • Inauguracja festiwalu 41 Dni Muzyki Szymanowskiego i zapowiedź Gali Mozartowskiej (Klasyczne lato z radiem/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Africa Studio/Shutterstock

Zakopane zamieniło się w prawdziwe święto muzyki. To miejsce kojarzone jest między innymi z Karolem Szymanowskim, kompozytorem i pianistą, który mieszkał w Zakopanem. Kolejną postacią związaną z miastem jest wybitny taternik Mieczysław Karłowicz, który również fotografował Tatry. Stowarzyszenie oraz festiwal, poświęcony Karłowiczowi istnieje już od 10 lat. 

Mieszkańcy Zakopanego nie zapominają o Karolu Szymanowskim. W tym roku po raz 41 zorganizowano Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Wydarzenie powstało z inicjatywy stowarzyszenia, którym kieruje Arkadiusz Kubica, dyrektor artystyczny festiwalu. - Na inauguracji wystąpił polski kwartet smyczkowy. W programie usłyszmy m.in. Beethovena, ale również kwartet Bartoka i Szymanowskiego. Poza tym w programie dwa recitale fortepianowe z dziełami Chopina, Szymanowskiego i inspirowane muzyką Podhala. Ponadto recital na flet i harfę Łukasza Długosza i Anny Scheller oraz prawykonania Marcela Chyrzyńskiego - mówi dyrektor artystyczny festiwalu.

Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert kameralny w Willi Atmie, kultowym miejscu dla wszystkich miłośników muzyki Szymanowskiego. W ramach festiwalu odbędzie się również spektakl muzyczny "Tangolina" w Teatrze Rozrywki na Szymaszkowej. Wydarzenie zakończy koncert orkiestry śląskich kameralistów i hity muzyki kameralnej w Kościele pw. Świętego Krzyża w Zakopanem.

W Zakopanem zorganizowana została również wielka Gala Mozartowska z okazji 10-lecia istnienia Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza, zapowiadająca jubileuszową dziesiątą edycję festiwalu "Muzyka na szczytach". W tym roku na festiwalu nie zabraknie twórczości kameralnej i wspomnień poprzednich edycji festiwalu. Wystąpią m.in. Anna Maria Staśkiewicz, Jakub Jakowicz, Katarzyna Budnik- Gałązka, Rafał Kwiatkowski i Marcin Zdunik. Gościem festiwalu będzie Krzysztof Penderecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W nagraniu również fragmenty muzyki z festiwalu "Muzyka na szczytach" sprzed dwóch lat.

***

Tytuł audycji: Klasyczne Lato z Radiem

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 22.07.2018

Godzina emisji: 23.07

kb

Czytaj także

Z nagrań Władimira Horowitza

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 00:00
W audycji wyemitowaliśmy fragmenty recitalu Władimira Horowitza w nowojorskiej Carnegie Hall w 5 marca 1951 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Chopin na Majorce

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 13:30
Majorka kojarzy się ze słońcem, plażami i ciepłym morzem. Jest tam też przeurocza Valldemossa, w której polski kompozytor spędził sześć tygodni ze swoją kochanką George Sand. Ale był tam zimą i radości z pobytu nie miał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klasyczne Lato z radiem" na festiwalu w Busku-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 23:05
W audycji dźwiękowa relacja z zakończonego właśnie XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. 
rozwiń zwiń