60. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Ivo Pogorelić bohaterem "Klasycznego Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 10:30
Niedoszły finalista X Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku dał chopinowski recital podczas 60. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W audycji "Klasyczne Lato z Radiem" o występie, a także o samym festiwalu.
Ivo Pogorelić
Ivo PogorelićFoto: PAP/EPA/JORDI MESTRE

Posłuchaj
44:58 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_06_27 PR1_22_11_21_Klasyczne_Lato_z_Radiem.mp3 60. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Ivo Pogorelić bohaterem "Klasycznego Lata z Radiem" (Klasyczne Lato z Radiem/Jedynka)

 

 

pomnik Fryderyk Chopin Łazienki Koncerty Chopinowskie free shutter 1200.jpg
Radio Chopin

Chorwacki pianista Ivo Pogorelić (ur. 20 października 1958 roku w Belgradzie) naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat. Studiował w Konserwatorium Moskiewskim m.in. pod kierunkiem pianistki i pedagoga, arystokratki Alizy Kezeradze, z którą się ożenił.

Pierwsze nagrody zdobył na międzynarodowym konkursie pianistycznym Casagrande w Terni w 1978 roku i Konkursie w Montrealu w 1980 roku. W 1980 roku wystąpił na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Nie został dopuszczony do finałowego etapu. Jurorka konkursu, argentyńska pianistka Martha Argerich uznała go za pianistycznego geniusza i na znak protestu zrezygnowała z udziału w jury. 


Czytaj także:


W 1981 roku Pogorelić  zagrał po raz pierwszy w nowojorskiej Carnegie Hall. W tym samym roku miał swój pierwszy recital w Londynie. Od tego czasu dał wiele recitali na całym świecie, współpracował z największymi orkiestrami. Wykonuje dzieła Bacha, Beethovena, Brahmsa, Chopina, Liszta, Mozarta, Musorgskiego, Prokofjewa, Ravela, Scarlattiego, Skriabina i Czajkowskiego.

60. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

W 1961 roku Państwowa Filharmonia w Rzeszowie i jej dyrektor Janusz Ambros zainaugurowali pierwsze Dni Muzyki Kameralnej w Łańcucie. W 1981 roku wydarzenie zostało przekształcone w Festiwal Muzyki Łańcut, a od 1991 roku odbywa się pod nazwą Muzyczny Festiwal w Łańcucie. 

W formule festiwalu mieszczą się recitale wybitnych śpiewaków i instrumentalistów, gwiazd estrady, jak i koncerty renomowanych orkiestr i zespołów kameralnych, a także sesje naukowe i warsztaty muzyczne. Koncerty odbywają się w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, zamkowym parku, bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku, synagodze łańcuckiej oraz sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.


Inauguracja 60. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Profil: Filharmonia Podkarpacka


W kilkudziesięcioletniej historii festiwalu wykonano wiele arcydzieł światowej literatury muzycznej, od muzyki dawnej po współczesną; dzieł instrumentalnych, wokalnych, wokalno-instrumentalnych, takich jak oratoria i opery, ze szczególnych uwzględnieniem muzyki polskiej. Imprezę zaszczycili swą obecnością m.in.: Adam Harasiewicz, Rafał Blechacz, Joseph Malovany, Mischa Maisky, Shlomo Minz, Andreas Scholl, Jose Carreras, Kate Liu czy Julian Rachlin.Sponsorem audycji był PGE - Polska Grupa Energetyczna.

***

Audycja: Klasyczne Lato z Radiem

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 27.06.2021

Godzina emisji: 22.10

kk

Czytaj także

Fryderyk Chopin w interpretacji Williama Kapella i Stanisława Niedzielskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 10:05
W "Koncercie Chopinowskim" posłuchać można koncertowego nagrania Sonaty b-moll op. 35 amerykańskiego pianisty polskiego pochodzenia Williama Kapella z przełomu lat 40. i 50. ubiegłego wieku, a także Nokturnu b-moll op. 9 nr 1 i Walca Es-dur op. 18 w wersji pianisty. Powróciliśmy też do nagrań Stanisława Niedzielskiego, ucznia Ignacego Jana Paderewskiego. Zaprezentowaliśmy Scherzo h-moll op. 20 w nagraniu artysty dokonanym ponad 90 lat temu dla His Master Voice. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martha Argerich bohaterką audycji "Koncert Chopinowski"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 09:30
W audycji można posłuchać Ballady g-moll op. 23 nagranej w 1959 roku, kiedy argentyńska pianistka, zwyciężczyni VII Konkursu Chopinowskiego (1965), Martha Argerich, miała 17 lat. Wyemitowaliśmy także brawurowe wykonanie Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 nagranej w grudniu 1967 roku oraz III Sonatę h-moll op. 58, utrwaloną podczas występu artystki w Berlinie w 1967 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Chopin w interpretacji Johna Ogdona

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 09:00
Dysponował fenomenalną techniką pianistyczną i wrażliwością artystyczną. Jego gra odznaczała się żywiołowością, polotem, maestrią i wielkim dynamizmem. Jego repertuar jest potężny - od baroku po współczesność. W audycji "Koncert Chopinowski" można posłuchać dzieł Fryderyka Chopina (m.in. Nokturn Es-dur op. 9, Ballada g-moll op. 23 i Preludium A-dur op. 28 nr 7) w interpretacji angielskiego pianisty i kompozytora Johna Ogdona. 
rozwiń zwiń