Radiowa Jedynka na 76. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 11:45
Ten jeden z najstarszych na świecie festiwali pianistycznych rozpoczął się w piątek. W programie znalazło się kilkanaście koncertów oraz recitali fortepianowych.
Koreański pianista Cho Seong-jin podczas koncertu inauguracyjnego 76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju
Koreański pianista Cho Seong-jin podczas koncertu inauguracyjnego 76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-ZdrojuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Posłuchaj
47:25 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_08 PR1_22_09_31_Klasyczne_Lato_z_Radiem.mp3 Radiowa Jedynka na 76. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju (klasyczne Lato z Radiem/Jedynka)

 

76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju zainaugurował koncert koreańskiego pianisty Seong-Jin Cho. 30-letni muzyk w 2015 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W weekend melomani mogli posłuchać m.in. koncertów Piotra Alexewicza i Adama Kałdyńskiego - polskich uczestników tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który odbędzie się w październiku. Na poniedziałek planowane są występy Piotra Pawlaka i Andrzeja Wiercińskiego. Na początku tygodnia miłośnicy muzyki klasycznej wysłuchają też koncertu angielskiego pianisty Martina Jamesa Bartletta.

Podczas dusznickiego festiwalu wystąpią także rosyjscy pianiści Aleksander Kobrin (10 sierpnia) oraz Nikita Mnodoyants (11 sierpnia), gruziński muzyk Nicolas Namoradze (11 sierpnia) i rumuński pianista Daniel Ciobanu (12 sierpnia). Odbędą się również koncerty, na których wystąpią Japonka Shiori Kuwahara (13 sierpnia) oraz Rosjanka Sofya Gulyak (14 sierpnia). Na koncercie finałowym, 14 sierpnia, przed dusznicką publicznością zaprezentuje się amerykański pianista Eric Lu.

Tradycyjnie podczas dusznickiego festiwalu odbędą się kursy mistrzowskie prowadzone przez uznanych pedagogów. W tym roku będą to prof. Zbigniew Raubo oraz Alexander Kobrin.


Czytaj także:

"Klasyczne Lato z Radiem" w Dusznikach Zdroju

W programie festiwalu znalazł się recital klawesynowy prof. Elżbiety Stefańskiej, córki polskiej pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej. Recital przygotowano z okazji 20. rocznicy śmierci laureatki IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (1949 rok).

- Dla mnie ten koncert był wyjątkowym przeżyciem emocjonalnym. Bywałam tutaj z mamą, grałam tutaj z mamą. Wszystkie wspomnienia wróciły (...) Ten koncert był dla mnie czymś szczególnym, bardzo wielkim przeżyciem. Bardzo jestem wdzięczna za ciepłe przyjęcie koncertu - powiedziała w Programie 1 prof. Elżbieta Stefańska. 

- Jestem też bardzo wdzięczna organizatorom festiwalu, dyrektorowi artystycznemu prof. Piotrowi Palecznemu, który prowadzi ten festiwal - międzynarodowy, najważniejszy, największy i najstarszy - tak nadzwyczajnie, cudownie, że jak człowiek jedzie na koncert, to po prostu umiera ze strachu, ale bardzo się cieszy, że w ogóle może tutaj wystąpić. To jest wielka sprawa i wielki zaszczyt. Niesamowita odpowiedzialność i niesamowite wzruszenia - wskazała.

Rozmówczyni Adama Rozlacha podkreśliła, że dla jej mamy - Haliny Czerny-Stefańskiej - dusznicki festiwal był tym najważniejszym. - Żeby nie wiem, gdzie jeździła, gdzie grała, Duszniki były dla niej największym przeżyciem (...) To magiczne miejsce - oceniła.

Prof. Piotr Paleczny zwrócił uwagę, że Czerny-Stefańska jest ikoną polskiej i światowej pianistyki. - To nazwisko jest rozpoznawalne na całym świecie. Jej historia i kariera są absolutnie wyjątkowe. Stwierdziłem, że powinniśmy tę okrągłą rocznicę odejścia pani Haliny uczcić. a jak to zrobić? Oczywiście najlepiej zapraszając córkę artystki. Byliśmy świadkami wielkiego wydarzenia - powiedział.

Gościem plenerowego studia Programu 1 był także Ryszard Ziółkowski, pianista, kameralista, pedagog, historyk pianistyki, literatury fortepianowej, który opowiedział o Halinie Czerny-Stefańskiej. Porozmawialiśmy również z pianistą Kamilem Pacholcem.

W części muzycznej audycji można usłyszeć fragmenty najciekawszych występów pierwszych dni festiwalu.

***

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbywa się w, znajdującym się w parku zdrojowym, Dworku Chopina, gdzie w 1826 roku z dobroczynnymi koncertami wystąpił 16-letni Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego występu w 1946 roku polscy muzycy zainicjowali festiwal jego muzyki. Dusznickie spotkania przerodziły się w międzynarodowy festiwal pianistyczny.

Sponsorem audycji była PGE - Polska Grupa Energetyczna.

***

Audycja: Klasyczne Lato z Radiem

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 8.08.2021

Godzina emisji: 22.10

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

60. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Ivo Pogorelić bohaterem "Klasycznego Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 10:30
Niedoszły finalista X Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku dał chopinowski recital podczas 60. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W audycji "Klasyczne Lato z Radiem" o występie, a także o samym festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:30
W programie XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz znalazły się: koncerty symfoniczne, kameralne, recitale mistrzowskie, gale operowe i operetkowe, ale i muzyka lżejszego gatunku. Wśród gości m.in.: Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Philippe Giusiano, Justyna Steczkowska, Włodek Pawlik, Artur Żmijewski oraz Wiesław Ochman i jego wnuk Krystian. Zagrał też Chopin University Big Band.
rozwiń zwiń

Czytaj także

44. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 11:26
Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem to - obok Wieczorów z muzyką Karola Szymanowskiego w Katowicach - jedyny na świecie doroczny festiwal poświęcony twórczości tego kompozytora.
rozwiń zwiń