Podsumowanie 76. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 06:59
To jeden z najstarszych na świecie festiwali pianistycznych. W programie tegorocznego wydarzenia, które odbyło się w dniach 6-14 sierpnia, znalazło się kilkanaście koncertów oraz recitali fortepianowych.
76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju
76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-ZdrojuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Posłuchaj
46:34 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_15 PR1_ 22_09_51_Klasyczne_Lato_z_Radiem.mp3 Podsumowanie 76. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju (Klasyczne Lato z Radiem/Jedynka)

 

76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju zainaugurował koncert koreańskiego pianisty Seong-Jin Cho. 30-letni muzyk w 2015 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W pierwszy weekend melomani mogli posłuchać m.in. koncertów Piotra Alexewicza i Adama Kałdyńskiego - polskich uczestników tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który odbędzie się w październiku. W poniedziałek na dusznickiej scenie pojawili się Piotr Pawlak i Andrzej Wierciński. Miłośnicy muzyki klasycznej wysłuchali też koncertu angielskiego pianisty Martina Jamesa Bartletta.

Podczas festiwalu wystąpili także rosyjscy pianiści Aleksander Kobrin oraz Nikita Mnodoyants, gruziński muzyk Nicolas Namoradze i rumuński pianista Daniel Ciobanu. Zaprezentowały się również Japonka Shiori Kuwahara oraz Rosjanka Sofya Gulyak. Na koncercie finałowym, 14 sierpnia, przed dusznicką publicznością zagrał amerykański pianista Eric Lu.Czytaj także:

"Klasyczne Lato z Radiem" w Dusznikach-Zdroju

pap_20210806_2P9.jpg
Radiowa Jedynka na 76. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju

W zeszłym tygodniu (8 sierpnia) w audycji "Klasyczne Lato z Radiem" mówiliśmy m.in. o recitalu klawesynowym prof. Elżbiety Stefańskiej, córki polskiej pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej. Recital przygotowano z okazji 20. rocznicy śmierci laureatki IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (1949 rok). - Dla mnie ten koncert był wyjątkowym przeżyciem emocjonalnym - powiedziała w Programie 1 prof. Elżbieta Stefańska. 

Gościem plenerowego studia Programu 1 był także dyrektor artystyczny festiwalu prof. Piotr Paleczny oraz Ryszard Ziółkowski, pianista, kameralista, pedagog, historyk pianistyki, literatury fortepianowej. Porozmawialiśmy również z pianistą Kamilem Pacholcem. W części muzycznej audycji można było usłyszeć fragmenty najciekawszych występów pierwszych dni festiwalu.

W audycji 15 sierpnia podsumowaliśmy 76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Mówiliśmy o najlepszych i najciekawszych koncertach festiwalu.

Prowadzący Adam Rozlach zwrócił uwagę m.in. na występ 16-letniej Marii Eydman, która urodziła się w Moskwie, ale mieszka w Niemczech - studiuje pod kierunkiem prof. Eldara Nebolsina w Akademii Muzycznej Hannsa Eislera w Berlinie. W czerwcu tego roku artystka otrzymała I nagrodę i Złoty Medal na Konkursie Pianistycznym dla Młodych Artystów im. Giny Bachauer w Stanach Zjednoczonych.

***

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbywa się w znajdującym się w parku zdrojowym Dworku Chopina, gdzie w 1826 roku z dobroczynnymi koncertami wystąpił 16-letni Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego występu w 1946 roku polscy muzycy zainicjowali festiwal jego muzyki. Dusznickie spotkania przerodziły się w międzynarodowy festiwal pianistyczny.

Sponsorem audycji była PGE - Polska Grupa Energetyczna.

***

Audycja: Klasyczne Lato z Radiem

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 15.08.2021

Godzina emisji: 22.10

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

60. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Ivo Pogorelić bohaterem "Klasycznego Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 10:30
Niedoszły finalista X Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku dał chopinowski recital podczas 60. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W audycji "Klasyczne Lato z Radiem" o występie, a także o samym festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:30
W programie XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz znalazły się: koncerty symfoniczne, kameralne, recitale mistrzowskie, gale operowe i operetkowe, ale i muzyka lżejszego gatunku. Wśród gości m.in.: Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Philippe Giusiano, Justyna Steczkowska, Włodek Pawlik, Artur Żmijewski oraz Wiesław Ochman i jego wnuk Krystian. Zagrał też Chopin University Big Band.
rozwiń zwiń

Czytaj także

44. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 11:26
Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem to - obok Wieczorów z muzyką Karola Szymanowskiego w Katowicach - jedyny na świecie doroczny festiwal poświęcony twórczości tego kompozytora.
rozwiń zwiń