"Klasyczne Lato z Radiem" na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 09:45
W Warszawie trwa właśnie XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC). W Programie 1 Adam Rozlach zaprezentował wybrane, najciekawsze fragmenty występów znakomitych artystów. 
XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa
XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa"Foto: mat. promocyjne

"Chopin i jego Europa" przygląda się twórczości Fryderyka Chopina poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał. Odwołuje się też do współczesności kompozytora, prezentując twórczość bliskiego Chopinowi kręgu jego przyjaciół - kompozytorów polskich, a także tych, z którymi Chopin współtworzył świat muzyczny Europy pierwszej połowy XIX wieku, i tych, którzy pozostawali wyraźnie pod jego wpływem.

1200x660_Chopin_10.3.jpg
"Chopin i jego Europa" w Programie 1

Walorem festiwalu jest przywoływanie oryginalnego brzmienia utworów. Stałymi gośćmi wydarzenia są artyści specjalizujący się w wykonawstwie historycznym. Oprócz nich każdego roku do Warszawy przyjeżdżają gwiazdy światowej pianistyki, wybitni kameraliści, wirtuozi różnych instrumentów, dyrygenci, znakomite zespoły.

Festiwal gromadzi wielotysięczną publiczność, melomanów z kraju i zagranicy. Dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z Programem 2 Polskiego Radia koncerty festiwalowe docierają do wielomilionowej publiczności w kilkudziesięciu krajach. Większość występów dostępna jest również w bezpłatnym streamingu.


Czytaj także:

"Tak daleko, tak blisko…"

Tegoroczny, XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" rozpoczął się 14 sierpnia i potrwa do końca miesiąca. Opatrzony jest podtytułem: "Tak daleko, tak blisko…" i skupia się na związkach twórczości Chopina z polskim barokiem i jej wpływie na twórczość kompozytorów XX wieku. Zaplanowano 27 koncertów, recitali.

W programie znalazły się m.in. arcydzieła Pękiela, Lipińskiego, Wańskiego, Gołąbka, Gesualda, Bacha, Zelenki, Beethovena, Berlioza, Rossiniego, Schuberta, Schumanna, Brahmsa, Rachmaninowa, Liszta, ale również Szymanowskiego, Strawińskiego - w 50-lecie jego śmierci - oraz Weinberga i Koczalskiego.

Za nami już m.in. premiera zrekonstruowanego "Koncertu klarnetowego" Karola Kurpińskiego w wykonaniu Lorenzo Coppoli oraz {oh!} Orkiestry Historycznej, a także wykonanie na instrumentach historycznych opery Stanisława Moniuszki "Verbum nobile", w konfrontacji z "Betly" Donizettiego - oba dzieła pod dyrekcją Fabio Biondiego, z międzynarodową obsadą solistów, orkiestrą Europa Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Z kolei przed nami m.in. wykonanie "Madrygałów" Gesualda da Venosy przez chór Collegium Voale Gent pod dyrekcją Philippe'a Herreweghe (27 sierpnia) oraz wieczór z obydwoma Koncertami fortepianowymi Chopina w interpretacji Nelsona Goernera i Orchestre des Champs-Elysees pod batutą Philippe'a Herreweghe (29 sierpnia).

W audycji "Klasyczne Lato z Radiem" można było posłuchać najciekawszych - według prowadzącego, Adama Rozlacha - fragmentów występów festiwalowych.

***

Sponsorem audycji była PGE - Polska Grupa Energetyczna.

***

Audycja: Klasyczne Lato z Radiem

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 22.08.2021

Godzina emisji: 22.10

Jedynka/mat. promocyjne/kk

Czytaj także

60. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Ivo Pogorelić bohaterem "Klasycznego Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 10:30
Niedoszły finalista X Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku dał chopinowski recital podczas 60. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W audycji "Klasyczne Lato z Radiem" o występie, a także o samym festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:30
W programie XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz znalazły się: koncerty symfoniczne, kameralne, recitale mistrzowskie, gale operowe i operetkowe, ale i muzyka lżejszego gatunku. Wśród gości m.in.: Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Philippe Giusiano, Justyna Steczkowska, Włodek Pawlik, Artur Żmijewski oraz Wiesław Ochman i jego wnuk Krystian. Zagrał też Chopin University Big Band.
rozwiń zwiń

Czytaj także

44. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 11:26
Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem to - obok Wieczorów z muzyką Karola Szymanowskiego w Katowicach - jedyny na świecie doroczny festiwal poświęcony twórczości tego kompozytora.
rozwiń zwiń