Dariusz Błaszczyk: Teatr Polskiego Radia daje artystyczną wolność

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 15:44
- Genialność Teatru Polskiego Radia polega na tym, że jest tam wolność artystyczna. No i ma się też ten luksus doboru aktorów, bo traktują te projekty jako pewnego rodzaju misję i wchodzą w nie z wielką przyjemnością - mówi reżyser Dariusz Błaszczyk.
Audio
  • Dariusz Błaszczyk o słuchowisku "Lilla Weneda" (Kultura na wakacje/Jedynka)
Dariusz Błaszczyk
Dariusz BłaszczykFoto: Grzegorz Śledź / PR2

Słuchowisko "Lilla Weneda" w reżyserii Dariusza Błaszczyka zdobyło Grand Prix na tegorocznym Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry" w Sopocie.

Gość radiowej Jedynki jest twórcą posługującym się własnym, polifonicznym językiem radiowym przypominającym język filmu i wykorzystującym muzykę korzeni. Dowodzi tego również adaptacja utworu Juliusza Słowackiego pt. "Lilla Weneda". - W związku z tym, że ten dramat jest bardzo szekspirowski, wiele motywów wręcz nawiązuje do "Makbeta", więc przyszedł mi do głowy "Tron we krwi" Akiro Kurosawy. Natomiast drugim elementem inspiracyjnym była dla mnie muzyka - podkreśla reżyser.

Jakich muzyków Dariusz Błaszczyk zaprosił do współpracy, i w jaki sposób ich muzyka współgra z fabułą słuchowiska "Lilla Weneda", dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Dariusz Błaszczyk (reżyser)

Data emisji: 23.06.2017

Godzina emisji: 21.10

pg/zi 

Czytaj także

Piotr Fronczewski: zawodu aktora nie da się wyuczyć

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 14:00
Festiwal Dwa Teatry to okazja do spotkania się z najlepszymi polskimi twórcami teatralnymi. Do Sopotu przybył m.in. Piotr Fronczewski, reżyser i odtwórca tytułowej roli w spektaklu "Ja, Feuerbach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka na Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 13:03
W dniach 19-21 czerwca w Sopocie trwa XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Polskie Radio - współorganizator festiwalu - zaprasza nie tylko do pełnego teatralnych atrakcji Trójmiasta, ale również na specjalne audycje poświęcone imprezie.
rozwiń zwiń