"Święty i błazen". Wszystko o ojcu Janie Górze

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 15:53
- Dla jednych był świętym, bo tylko święci potrafią kochać, jak on kochał i stwarzać takie dzieła, jakie on tworzył. A dla drugich był błaznem - mówi Jan Grzegorczyk, autor książki "Święty i błazen. Góra w odsłonach Grzegorczyka".
Audio
  • Jan Grzegorczyk o książce "Święty i błazen. Góra w odsłonach Grzegorczyka" (Kultura na wakacje/Jedynka)
  • Andrzej Brzoska o Festiwalu "Dwa Teatry" (Kultura na wakacje/Jedynka)
  • Reżyser Bartosz Kowalski i producentka Mirella Zaradkiewicz o filmie "Plac zabaw" (Kultura na wakacje/Jedynka)
Ojciec Jan Góra w studiu PR im. Agnieszki Osieckiej
Ojciec Jan Góra w studiu PR im. Agnieszki OsieckiejFoto: Andrzej Bołdaniuk/PR

Właśnie ukazało się poszerzone wydanie tej niepowtarzalnej w swej szczerości opowieści o dominikańskim wizjonerze ojcu Janie Górze. Był on pomysłodawcą i twórcą Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich. Przyjaźnił się blisko z Janem Pawłem II i bywał jego gościem w Watykanie.

- W czasie kolacji potrafił wziąć rękę Ojca Świętego i włożyć ja do wiaderka z silikonem protetycznym służącym do specjalistycznych odlewów. Papież zaskoczony krzyknął: "Co robisz wariacie?!" Na co Jan Góra odpowiedział: "To dla potomności" - przytacza jedną z anegdot z barwnego życia dominikanina Jan Grzegorczyk.

Co śmierć Jana Pawła II zmieniła w życiu o. Jana Góry? Jak brak dominikanina wpłynął na spotkania organizowane na polach Lednicy? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z reżyserem dźwięku Andrzejem Brzoską o tegorocznym Festiwalu "Dwa Teatry" oraz wywiad Joanny Sławińskiej z twórcami filmu "Plac zabaw", który zdobył Wielkiego Jantara - nagrodę 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Dorota Kołodziejczyk

Goście: Jan Grzegorczyk (autor książki "Święty i błazen. Góra w odsłonach Grzegorczyka"), Andrzej Brzoska (Teatr Polskiego Radia)

Data emisji: 25.06.2017

Godzina emisji: 22.05

pg/mg

Czytaj także

Ojciec Jan Góra. "By wyżebrać człowieka dla nieba imał się wszystkich metod"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2016 11:07
21 grudnia minęła pierwsza rocznica śmierci ojca Jana Góry. Był jednym z najbardziej znanych zakonników, od 1997 roku organizował Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich. Jakim był człowiekiem, duszpasterzem, kapłanem – wspominali w Polskim Radiu 24 jego przyjaciele: Józef Ruszar, Jan Grzegorczyk
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Święty i błazen" - opowieść o ojcu Janie Górze, jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 19:20
Zakończyły się kolejne spotkania młodych w Lednicy. Wydawnictwo Zysk i S-ka wypuściło poszerzone o ostatnie wypowiedzi wydanie opowieści dominikańskiego wizjonera Jana Góry. Dla jednych był charyzmatykiem, dla innych błaznem i hochsztaplerem pożerającym swoich współpracowników. Jego nielegalne metody działania wykańczały biskupów i przełożonych. Ojca Górę w Polskim Radiu 24 wspominał jeden z jego współpracowników - Jan Grzegorczyk, autor tego tomu.
rozwiń zwiń