"Polska szkoła plakatu rozsadzała socjalizm od środka"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 13:00
Właśnie ukazały się trzy pierwsze albumy z serii przybliżającej mistrzów polskiego plakatu. Pierwsze publikacje poświęcone są Henrykowi Tomaszewskiemu, Wojciechowi Fangorowi i Mieczysławowi Wasilewskiemu.
Audio
  • Prof. Dorota Folga-Januszewska o polskiej szkole plakatu i nowych publikacjach poświęconych temu fenomenowi (Kultura na wakacje/Jedynka)

Polska szkoła plakatu to niezwykłe zjawisko artystyczne lokowane zwykle na czas od początku lat 50. do końca lat 70. ubiegłego wieku.

- Tak się stało, że warszawski wydział grafiki był zalążkiem zmian, które zaczęły dokonywać się w latach 40. i 50. One wcale nie były nagłe, bo polski plakat był już bardzo znany na świecie przed wojną - mówi prof. Dorota Folga-Januszewska. Wyjaśnia też, że bardzo wielu polskich plakacistów w czasie wojny wyjechało z kraju i trafiło na Bliski Wschód, do Anglii, USA czy nawet Japonii. - Zrodziła się pewna pustka, która zaczęła zapełniać się nowym pokoleniem artystów. Spiritus movens był dla nich Henryk Tomaszewski - dodaje ekspertka.

Wyjaśnia też, że polska szkoła plakatu, zrodzona w trudnych dla artystów czasach, "dzięki metaforze, podwójnemu myśleniu i ukrytemu poczuciu humoru rozsadzała socjalizm od środka". - A plakaty miały przecież być główną propagandową bronią nowego systemu - zaznacza prof. Folga-Januszewska.

Wspomina też kultowe plakaty Tomaszewskiego, m.in. "Witkacego" (kawałek płótna z napisem "Witkacy" prasowany żelazkiem) czy malarską "Zemstę nietoperza". Mówi także o pewnym plakacie wydrukowanym dopiero po 20 latach od powstania...

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Dorota Folga-Januszewska (ASP, UKSW)

Data emisji: 10.07.2017

Godzina emisji: 21.09

mg/pg

Czytaj także

"Obcy na mojej kanapie". Dokument o couch surfingu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:10
- Forma średniego metrażu wydawała mi się adekwatna do poruszenia tematu pewnego zjawiska społecznego, jakim jest internetowa gościnność - mówi Grzegorz Brzozowski, autor scenariusza i reżyser filmu dokumentalnego "Obcy na mojej kanapie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komedia sensacyjna "Volta". Niespełnione nadzieje?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 15:10
W piątek (7.07) na ekrany kin wszedł nowy film Juliusza Machulskiego "Volta". To komedia kryminalna oparta na faktach. Bruno Volta jest spindoktorem. Chce przejąć skarb - koronę Kazimierza Wielkiego znalezioną w ścianie pewnej kamienicy. Pomaga mu Dycha - ochroniarz.
rozwiń zwiń