X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polska szkoła plakatu rozsadzała socjalizm od środka"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 13:00
Właśnie ukazały się trzy pierwsze albumy z serii przybliżającej mistrzów polskiego plakatu. Pierwsze publikacje poświęcone są Henrykowi Tomaszewskiemu, Wojciechowi Fangorowi i Mieczysławowi Wasilewskiemu.
Audio
  • Prof. Dorota Folga-Januszewska o polskiej szkole plakatu i nowych publikacjach poświęconych temu fenomenowi (Kultura na wakacje/Jedynka)

Polska szkoła plakatu to niezwykłe zjawisko artystyczne lokowane zwykle na czas od początku lat 50. do końca lat 70. ubiegłego wieku.

- Tak się stało, że warszawski wydział grafiki był zalążkiem zmian, które zaczęły dokonywać się w latach 40. i 50. One wcale nie były nagłe, bo polski plakat był już bardzo znany na świecie przed wojną - mówi prof. Dorota Folga-Januszewska. Wyjaśnia też, że bardzo wielu polskich plakacistów w czasie wojny wyjechało z kraju i trafiło na Bliski Wschód, do Anglii, USA czy nawet Japonii. - Zrodziła się pewna pustka, która zaczęła zapełniać się nowym pokoleniem artystów. Spiritus movens był dla nich Henryk Tomaszewski - dodaje ekspertka.

Wyjaśnia też, że polska szkoła plakatu, zrodzona w trudnych dla artystów czasach, "dzięki metaforze, podwójnemu myśleniu i ukrytemu poczuciu humoru rozsadzała socjalizm od środka". - A plakaty miały przecież być główną propagandową bronią nowego systemu - zaznacza prof. Folga-Januszewska.

Wspomina też kultowe plakaty Tomaszewskiego, m.in. "Witkacego" (kawałek płótna z napisem "Witkacy" prasowany żelazkiem) czy malarską "Zemstę nietoperza". Mówi także o pewnym plakacie wydrukowanym dopiero po 20 latach od powstania...

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Dorota Folga-Januszewska (ASP, UKSW)

Data emisji: 10.07.2017

Godzina emisji: 21.09

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Obcy na mojej kanapie". Dokument o couch surfingu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:10
- Forma średniego metrażu wydawała mi się adekwatna do poruszenia tematu pewnego zjawiska społecznego, jakim jest internetowa gościnność - mówi Grzegorz Brzozowski, autor scenariusza i reżyser filmu dokumentalnego "Obcy na mojej kanapie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komedia sensacyjna "Volta". Niespełnione nadzieje?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 15:10
W piątek (7.07) na ekrany kin wszedł nowy film Juliusza Machulskiego "Volta". To komedia kryminalna oparta na faktach. Bruno Volta jest spindoktorem. Chce przejąć skarb - koronę Kazimierza Wielkiego znalezioną w ścianie pewnej kamienicy. Pomaga mu Dycha - ochroniarz.
rozwiń zwiń