X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Burkini - kontrowersyjny konserwatyzm

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 09:00
- Jeszcze w okresie starożytnym, przedmuzułmańskim, zwyczaj skrupulatnego zasłaniania twarzy i ciała był praktykowany na Bliskim Wschodzie raczej przez kobiety z elit, a dopiero z czasem spopularyzował się również wśród warstw niższych - mówi dr Joanna Wasilewska, dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku.
Audio
  • Dr Joanna Wasilewska o zwyczaju zasłaniania twarzy i ciała w społeczeństwach muzułmańskich (Kultura na wakacje/Jedynka)
  • Dr Teodozja Rzeuska o kontrowersjach związanych z noszeniem burkini (Kultura na wakacje/Jedynka)
Burkini zasłania prawie całe ciało
Burkini zasłania prawie całe ciałoFoto: Shutterstock.com/Kzenon

Wcale nie trzeba jechać do krajów arabskich, by na plaży lub basenie zobaczyć kobiety muzułmańskie w burkini. Można je spotkać w Hiszpanii, we Włoszech, Francji, Portugalii i w wielu innych krajach, do których Polacy wybierają się na wakacje. Ten strój kąpielowy dla kobiet wywołuje na Zachodzie dyskusje na temat obyczajów i różnicy kultur, ale także bulwersuje niektórych muzułmanów.

- Jest to niewątpliwie znak czasów, chociaż też pamiętajmy, że znakiem naszych czasów jest zakrywanie się kobiet muzułmańskich w wielu społeczeństwach, np. egipskim, znacznie bardziej niż pokolenie wstecz. Bo jakkolwiek nigdy nie były to kraje, gdzie dominował ubiór w stylu europejskim, bynajmniej nie była to tak jednolita skłonność do starannego zakrywania się jak jest teraz pod wpływem radykalnych nurtów islamu - podkreśla dr Joanna Wasilewska.

To jednak wcale nie muzułmanki z krajów Bliskiego Wschodu pierwsze zaczęły nosić burkini. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Joanna Wasilewska (dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku), dr Teodozja Rzeuska (dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN)

Data emisji: 14.07.2017

Godzina emisji: 21.11

pg/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Kanady wyklucza zakaz burkini. Hidżaby dozwolone w służbach mundurowych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 11:00
Kanadyjski premier Justin Trudeau uważa, że wprowadzenie zakazu burkini w kraju tak otwartym i tolerancyjnym jak Kanada byłoby czymś nie do przyjęcia. Kanadyjska policja federalna zezwoliła ostatnio by jej funkcjonariuszki muzułmanki nosiły hidżaby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyzna i kobieta w społecznościach muzułmańskich

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 12:30
W Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oglądać można wystawę "Odkryte - zakryte. Mężczyzna i kobieta w społecznościach muzułmańskich". - Daliśmy pierwszeństwo mężczyznom, także w tytule, dlatego, ze to oni częściej występują w przestrzeni odkrytej, publicznej, natomiast kobiety dosłownie i w przenośni znalazły się za zasłoną - mówi kuratorka wystawy Magdalena Ginter-Frołow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za drzwiami haremu. Blaski i cienie wielożeństwa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 21:17
- Posiadanie wielu żon wcale nie było radosne, bo nadmiar kobiet, zgrupowanych w jednym miejscu, które w dość ekspresywny sposób wyrażały swoje pragnienia, żądania i ambicje, mógł przyprawiać o ból głowy nawet najspokojniejszego mężczyznę - mówi dr Teodozja Rzeuska, dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
rozwiń zwiń