Burkini - kontrowersyjny konserwatyzm

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 09:00
- Jeszcze w okresie starożytnym, przedmuzułmańskim, zwyczaj skrupulatnego zasłaniania twarzy i ciała był praktykowany na Bliskim Wschodzie raczej przez kobiety z elit, a dopiero z czasem spopularyzował się również wśród warstw niższych - mówi dr Joanna Wasilewska, dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku.
Audio
  • Dr Joanna Wasilewska o zwyczaju zasłaniania twarzy i ciała w społeczeństwach muzułmańskich (Kultura na wakacje/Jedynka)
  • Dr Teodozja Rzeuska o kontrowersjach związanych z noszeniem burkini (Kultura na wakacje/Jedynka)
Burkini zasłania prawie całe ciało
Burkini zasłania prawie całe ciałoFoto: Shutterstock.com/Kzenon

Wcale nie trzeba jechać do krajów arabskich, by na plaży lub basenie zobaczyć kobiety muzułmańskie w burkini. Można je spotkać w Hiszpanii, we Włoszech, Francji, Portugalii i w wielu innych krajach, do których Polacy wybierają się na wakacje. Ten strój kąpielowy dla kobiet wywołuje na Zachodzie dyskusje na temat obyczajów i różnicy kultur, ale także bulwersuje niektórych muzułmanów.

- Jest to niewątpliwie znak czasów, chociaż też pamiętajmy, że znakiem naszych czasów jest zakrywanie się kobiet muzułmańskich w wielu społeczeństwach, np. egipskim, znacznie bardziej niż pokolenie wstecz. Bo jakkolwiek nigdy nie były to kraje, gdzie dominował ubiór w stylu europejskim, bynajmniej nie była to tak jednolita skłonność do starannego zakrywania się jak jest teraz pod wpływem radykalnych nurtów islamu - podkreśla dr Joanna Wasilewska.

To jednak wcale nie muzułmanki z krajów Bliskiego Wschodu pierwsze zaczęły nosić burkini. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Joanna Wasilewska (dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku), dr Teodozja Rzeuska (dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN)

Data emisji: 14.07.2017

Godzina emisji: 21.11

pg/ag


Czytaj także

Premier Kanady wyklucza zakaz burkini. Hidżaby dozwolone w służbach mundurowych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 11:00
Kanadyjski premier Justin Trudeau uważa, że wprowadzenie zakazu burkini w kraju tak otwartym i tolerancyjnym jak Kanada byłoby czymś nie do przyjęcia. Kanadyjska policja federalna zezwoliła ostatnio by jej funkcjonariuszki muzułmanki nosiły hidżaby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyzna i kobieta w społecznościach muzułmańskich

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 12:30
W Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oglądać można wystawę "Odkryte - zakryte. Mężczyzna i kobieta w społecznościach muzułmańskich". - Daliśmy pierwszeństwo mężczyznom, także w tytule, dlatego, ze to oni częściej występują w przestrzeni odkrytej, publicznej, natomiast kobiety dosłownie i w przenośni znalazły się za zasłoną - mówi kuratorka wystawy Magdalena Ginter-Frołow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za drzwiami haremu. Blaski i cienie wielożeństwa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 21:17
- Posiadanie wielu żon wcale nie było radosne, bo nadmiar kobiet, zgrupowanych w jednym miejscu, które w dość ekspresywny sposób wyrażały swoje pragnienia, żądania i ambicje, mógł przyprawiać o ból głowy nawet najspokojniejszego mężczyznę - mówi dr Teodozja Rzeuska, dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
rozwiń zwiń