Festiwal Transatlantyk i mityczna kobieta jako esencja wartości

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 00:47
- Kobieta jest centrum naszego myślenia w tym roku i przygotowaliśmy panel, dotyczący twórczości kobiet. Oczywiście nie jest to jedyny wątek, ale stanowi oś wydarzenia - mówi kompozytor i pomysłodawca festiwalu Transatlantyk, Jan A.P. Kaczmarek.
Audio
  • Wakacyjne wydarzenia kulturalne, o których warto pamiętać (Kultura na wakacje/ Jedynka)
Twórca i dyrektor festiwalu Transatlantyk Jan A.P. Kaczmarek
Twórca i dyrektor festiwalu Transatlantyk Jan A.P. Kaczmarek Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Głównym tematem, odbywającego się do piątku 21 lipca festiwalu filmu, muzyki i idei Transatlantyk w Łodzi jest Siła Kobiety. Samo hasło nie jest bez znaczenia, bo odnosi się do istotnego dla twórcy wydarzenia archetypu. - Zależało mi na zejściu do rozmowy o kobiecie mitycznej, tej wyobrażanej od czasów prehistorycznych, kobiety, która zawsze była esencją wartości, przechowywała je, niosła z pokolenia na pokolenie. Do dzisiaj jest tak, że kobieta jest gwarantem najistotniejszych wartości i to ona daje życie, bierze na siebie te podstawowe obowiązki - opowiada Jan A.P. Kaczmarek.

W programie mówimy również o "Patrimonium", największym w historii kultury polskiej projekcie digitalizacji i udostępnienia online ponad miliona najcenniejszych, często unikatowych obiektów ze zbiorów Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej. Nie zabrakło również podsumowania sesji UNESCO w Krakowie, zaproszenia na wystawę "Za drutami… w oflagach niemieckich 1939-1945" w Muzeum Wojska Polskiego i na słynną wystawę "#dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Słuchaliśmy również własnej interpretacji wiersza Julii Hartwig, która odeszła od nas w miniony piątek 14 lipca. Rodzinie i przyjaciołom poetki spraw ostatecznych w imieniu redakcji PolskieRadio.pl składamy wyrazy szczerego współczucia z powodu tej ogromnej straty i łączymy się w żałobie.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), Jan A.P. Kaczmarek (kompozytor i pomysłodawca festiwalu Transatlantyk)

Data emisji: 16.07.2017

Godzina emisji: 22.09

sm/pg

Czytaj także

Miesiąc Fotografii w Krakowie zachęca do nowego spojrzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 22:14
- Hasło przewodnie Miesiąca Fotografii brzmi "Popatrz", co ma nas zachęcić do zastanowienia się nad obrazami, które nas otaczają, tym, co oznaczają i co przedstawiają - mówi Agnieszka Dwernicka, dyrektorka wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody Roku Conrada na Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 10:19
- Zarówno po stronie telewizyjnej, jak i radiowej zaprezentujemy najwybitniejsze realizacje według utworów Conrada. Będzie również ważne spotkanie z publicznością, bo aktorzy będą czytać w różnych miejscach Sopotu i Gdyni teksty pisarza - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

22. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 15:42
Prawie 100 gwiazd teatru, kina i muzyki, najlepsze spektakle teatralne, najciekawsze propozycje muzyczne i kultowe filmy, a wszystko w atmosferze wakacyjnego kurortu – to  atrakcje tegorocznego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.  
rozwiń zwiń