"Trudno rozdzielić życie Julii Hartwig od jej twórczości"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 15:03
- Wczytując się w twórczość Julii Hartwig, i nie mówię tu tylko o wierszach czy dziennikach, ale również o felietonach, esejach czy błyskach, czyli formie, którą stworzyła, wszystko to składa się na jej autobiografię - mówi Anna Piotrowska, przyjaciółka i nieoficjalna asystentka zmarłej 14 lipca poetki.
Audio
  • Julia Hartwig we wspomnieniach Anny Piotrowskiej (Kultura na wakacje/Jedynka)
Julia Hartwig
Julia HartwigFoto: Rafał Guz/PAP

Artur Międzyrzecki, mąż Julii Hartwig, nazywał jej twórczość "poezją uosobioną". - To bardzo trafne stwierdzenie. Ciężko bowiem rozdzielać życie Julii Hartwig od jej twórczości. Mam takie poczucie, że motywy, które pojawiały się w jej życiu: ludzie, wydarzenia, podróże, wszystko to znajdowało oddźwięk w jej twórczości. Generalnie wszystko miało związek z jej pracą twórczą. Gdy rozmawiałyśmy przez telefon i pytałam ją jak się czuje odpowiedzią było, że dziś pracowała albo nie pracowała - wspomina Anna Piotrowska.

Jak wyglądała twórcza współpraca małżonków Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego? Czy poetka wracała do swej konspiracyjnej przeszłości z czasów II wojny światowej? Kiedy zaczęła się jej znajomość z o ponad 60 lat młodszą Anną Piotrowską? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Anna Piotrowska (przyjaciółka i nieoficjalna asystentka Julii Hartwig)

Data emisji: 21.07.2017

Godzina emisji: 21.09

pg/ag

Czytaj także

60 lat twórczości Tadeusza Różewicza w jednym tomie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 15:51
- Znalazły się tutaj wiersze w wersjach drukowanych w miesięczniku "Twórczość". Jest to o tyle ważne, że Różewicz mniej więcej co drugi wiersz po publikacji w "Twórczości", a przed publikacją w tomikach przerabiał - mówi Janusz Drzewucki, autor opracowania wydanego właśnie zbioru wierszy i poematów Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka dla Aliny Janowskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 17:04
Michał Zabłocki to syn Aliny Janowskiej. Napisał dla niej książkę. To poetycka książka składająca się z 33 wierszy.
rozwiń zwiń