Michael Seresin: nie lubię kompromisów i bylejakości

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 17:00
- W pracy, ale i w życiu zmierzam do najwyższego poziomu, a nawet ponad to - mówi w ekskluzywnej rozmowie z radiową Jedynką Michael Seresin, wybitny amerykański operator filmowy.
Audio
  • Operator filmowy Michael Seresin o współpracy z Alanem Parkerem, swoich największych przyjemnościach i filmie "Wojna o planetę małp" (Kultura na wakacje/Jedynka)
Michael Seresin z autorką wywiadu Joanną Sławińską
Michael Seresin z autorką wywiadu Joanną SławińskąFoto: Kacper Juszczyk

Michael Seresin to autor zdjęć do wielu znanych filmów. Najdłużej współpracował z reżyserem Alanem Parkerem. Obaj spotkali się m.in. na planie "Midnight Express" i "Harry Angel". - Z Alanem szybko się zaprzyjaźniliśmy. Mamy podobne poczucie humoru i podobne poczucie estetyki, co jest ważne. Obu nam bliska jest również etyka ciężkiej pracy, co trochę utrudnia życie naszym rodzinom, ale też jest ważne - tłumaczy operator filmowy, który był gościem 7. Transatlantyk Festival w Łodzi.

W swojej bogatej filmografii Michael Seresin nie potrafi wskazać jednego tytułu, który byłby dla niego najważniejszy. - O tym, co jest ważne nie decyduje tylko film, ale również to, czy mi się dobrze przy nim pracowało. Na przykład "Harry Angel". Byliśmy 2-3 miesiące w Nowym Jorku, 2-3 miesiące w Nowym Orleanie. To była ciężka praca, ale sprawiała dużo radości. Wieczorami mogliśmy pójść do baru czy restauracji. Z kolei "Midnight Express" to był ciężki film, ale byliśmy młodzi. Ogólnie wszystkie filmy wspominam dobrze. Ja lubię pracować - podkreśla operator.

Jak sam określiłby swój operatorski styl? Czy jest jakiś reżyser czy aktor, z którym bardzo chciałby pracować? Który polski film wywarł na nim wielkie wrażenie w młodości? Z czego czerpie w życiu przyjemność? Jakim doświadczeniem była dla niego praca nad filmem "Wojna o planetę małp", który 28 lipca wchodzi do polskich kin? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Michael Seresin (operator filmowy)

Data emisji: 24.07.2017

Godzina emisji: 21.12

pg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan A.P. Kaczmarek: założyłem Transatlantyk Festival z głodu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 12:58
- Byłem zmęczony zaciszem studia kompozytorskiego i przez lata pracy rozbudowałem w sobie głód spotkania z ludźmi - mówi w radiowej Jedynce twórca i dyrektor Festiwalu, zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transatlantyk. Edward Norton o społecznym zaangażowaniu i aktorstwie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 15:13
Amerykański gwiazdor, ceniony za aktorski profesjonalizm, był gościem 7. Transatlantyk Festiwal w Łodzi. Podczas gali zamknięcia festiwalu w piątek późnym wieczorem odebrał Nagrodę Specjalną Transatlantyk Glocal Hero Award.
rozwiń zwiń