Powstanie Warszawskie. Andrzej Seweryn w spektaklu Wyrypajewa

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 11:55
Andrzej Seweryn zagra w spektaklu przygotowanym z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego i opartym na dzienniku Poliny Żerebcowej. - Ona jest poetką, pisarką, która w wieku 9 lat zaczęła opisywać wojny czeczeńskie, a raczej losy swojej rodziny w tamtych latach - mówi aktor.
Audio
  • Andrzej Seweryn o spektaklu z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (Kultura na wakacje/Jedynka)
Andrzej Seweryn
Andrzej SewerynFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Reżyserem spektaklu jest zaprzyjażniony z Polską rosyjski twórca Iwan Wyrypajew, Seweryn pełni natomiast rolę narratora przedstawiającego historię pochodzącej z Groznego Żerebcowej.

- Proszę sobie wyobrazić 9-letnią dziewczynkę, która zaczyna pisać, notować. W jakiś sposób przypomina mi to dziennik Anny Frank, równie wstrząsający. Ona miała przed sobą dosadną rzeczywistość, o której nie kłamie - przekonuje Andrzej Seweryn. Chwali też pomysł, by z okazji rocznicy warszawskiego zrywu zrealizować spektakl o wydarzeniach z innej części świata. - W ten sposób Muzeum Powstania Warszawskiego staje się miejscem uniwersalnym, miejscem refleksji nie tylko nad tragedią Warszawy, ale także nad istnieniem i przyczynami zła - wyjaśnia.

Dlaczego aktor mówi o sobie, że został "wychowany na wojnie"? Za co ceni rosyjską sztukę teatralną i twórczość Wyrypajewa? O tym w nagraniu.

Podczas audycji rozmawialiśmy też z Agnieszką Glińską i Wojciechem Waglewskim, współtwórcami płyty Moniki Borzym z piosenkami do tekstów poetki Anny Świrszczyńskiej.

***

Tytuł audycji: "Kultura na wakacje"

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Andrzej Seweryn (aktor)

Data emisji: 25.07.2017

Godzina emisji: 21.09

mg/bch

Czytaj także

Kobiece powstanie, czyli spektakl Agnieszki Glińskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:40
O północy 1/2 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu "Gdzie ty idziesz dziewczynko" w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Będzie on opowiadał losy kilku nastoletnich sanitariuszek i łączniczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ożenek" Gogola - wciąż aktualna opowieść o naszych tęsknotach

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 12:00
- Chcieliśmy zrobić Gogola tak jak sobie życzył, żeby jego literatura była odczytywana - jako śmiech przez łzy. Chcieliśmy zrobić spektakl w którym salwy śmiechu będą przeplatane autentycznym wzruszeniem - mówi Michał Żebrowski wcielający się w rolę Podkolesina w "Ożenku". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawy, filmy, koncerty, dyskusje, spacery. To jedyna taka noc w roku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 08:21
Przed nami Europejska Noc Muzeów. W Polsce w akcji co roku uczestniczy ponad 100 miast, a w samej tylko stolicy - około 250 placówek. Po raz pierwszy w Nocy Muzeów wezmą udział m.in. Muzeum Bursztynu przy Rynku Starego Miasta 4/6, Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy Rakowieckie oraz Muzeum Sue Ryder przy pl. Unii Lubelskiej. 
rozwiń zwiń