"Niemieccy kaci - polskie ofiary". Wystawa w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 12:50
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotowała wystawę "Niemieccy kaci - polskie ofiary". - To próba odkłamywania historii, bo coraz częściej słyszeć, że II wojna światowa została wywołana przez bliżej nieokreślonych nazistów - mówi Lesław Sieradzki z PWPW. 
Audio
  • Wystawa, koncert, festiwale. Przegląd wydarzeń artystycznych (Kultura na wakacje/Jedynka)
Wystawa Niemieccy kaci - polskie ofiary na ogrodzeniu Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych
Wystawa "Niemieccy kaci - polskie ofiary" na ogrodzeniu Państwowej Wytwórni Papierów WartościowychFoto: PAP/Jakub Kamiński

Wystawa prezentowana jest w plenerze na ogrodzeniu okalającym budynek PWPW pochodzący z 1929 roku. W czasie okupacji działał tam oddział AK "Agaton", który produkował w konspiracji dokumenty. Od 2 do 29 sierpnia 1944 roku na terenie wytwórni broniło się ponad 600 powstańców.

- Budynek przy ul. Sanguszki był głównym bastionem broniącym Starówkę od strony północnej. Na ogrodzeniu można jeszcze dziś zobaczyć przestrzeliny od kul - mówi Lesław Sieradzki. W audycji ekspert opowiada też o tym, jakie zdjęcia wybrano do tej wystawy i jak działa aplikacja, która towarzyszy tej ekspozycji. A my sprawdzamy, jakie jeszcze wydarzenia kulturalne towarzyszą 73. rocznicy wybuchu powstania.

Ponadto w "Kulturze na wakacje" zapraszaliśmy na III Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum "Śląska" w Koszęcinie. O tym wydarzeniu opowiedział Krzysztof Szuster.

Zajrzeliśmy również do Szczebrzeszyna, gdzie odbywa się festiwal pod nazwą Stolica Języka Polskiego. Naszym rozmówcą był Piotr Duda, pomysłodawca tej imprezy.

Nie zabrakło także felietonu teatralnego Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: "Kultura na wakacje"

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Lesław Sieradzki (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych), Krzysztof Szuster (Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum "Śląska" w Koszęcinie), Piotr Duda (festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie)

Materiały przygotowały: Martyna Podolska, Dorota Kołodziejczyk, Ewa Heine

Data emisji: 30.07.2017

Godzina emisji: 21.09

mg/bch

Czytaj także

Spowiedź z Powstania Warszawskiego. "Ta historia stała się moją obsesją"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 21:46
- Byłem zaskoczony i zainteresowany szczegółami historii mojej mamy. Gdy dowiedziałem się więcej na ten temat, stało się to moją obsesją - mówi George Szlachetko, współautor książki "Wira z Powstania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Można było go uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 15:50
72 lata temu osławiony kat Warszawy generał SS Erich von dem Bach-Zelewski podpisał akt zaprzestania działań zbrojnych w stolicy. Z polskiej strony dokument kapitualcyjny podpisali pułkownik Kazimierz Iranek-Osmecki i podpułkownik Zygmunt Dobrowolski.
rozwiń zwiń