Trudna poezja powstańcza. Wiersze Anny Świrszczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 12:10
Czy język poezji jest w stanie oddać tragizm wojny? Gość radiowej Jedynki Anna Nasiłowska opowiada o twórczości Anny Świrszczyńskiej - poetki Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Poezja Anny Świrszczyńskiej (Kultura na wakacje/Jedynka)
Anna Świrszczyńska (Lato z RadiemJedynka)
Anna Świrszczyńska (Lato z Radiem/Jedynka)Foto: PAP/CAF

Wtorkowa (1.08) audycja z cyklu "Kultura na wakacje" poświęcona była twórczości Anny Świrszczyńskiej. Dzięki nagraniom archiwalnym wracamy do wspomnień poetki opowiadającej o wojennej codzienności, która zdominowała tematykę jej wierszy. 

- Mamy dwa wybitne utwory literackie dotyczące Powstania Warszawskiego. Są to: "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" autorstwa Mirona Białoszewskiego oraz zbiór wierszy Anny Świrszczyńskiej "Budowałam barykadę" - przekonywała Anna Nasiłowska, która zajmuje się badaniem prac Świrszczyńskiej.

Wymienione przez krytyk utwory wydane zostały stosunkowo późno po wojnie - oba dopiero w latach 70. XX wieku. - Po wojnie pisanie o powstaniu było skomplikowane z powodów politycznych. Temat ten był celowo przemilczany, mówienie i pisanie o nim było potępiane przez ówczesne władze. Innym powodem, dla którego twórczość opisująca Powstanie Warszawskie była wydawana wiele lat po wojnie to potrzeba czasu, aby jego zapis dojrzał - tłumaczy gość Jedynki.

Czesław Miłosz, który był wieloletnim przyjacielem Świrszczyńskiej przełożył jej poezję na język angielski przyczyniając się do promocji tej twórczości w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazało język, jakiego używała poetka, znalazł duże uznanie u obcojęzycznego czytelnika.

Jej wiersze są współcześnie interpretowane przez polskich artystów. Wybrane utwory znalazły się na płycie wokalistki jazzowej Moniki Borzym "Jestem przestrzeń".

Więcej w nagraniu audycji.

***

Audycja: Kultura na wakacje

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Anna Nasiłowska (przewodnicząca Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, znawczyni poezji Anny Świrszczyńskiej, krytyk literacki)

Data emisji: 1.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ac/pg

Czytaj także

"Między koszmarem a idyllą". Życie i śmierć Gajcego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 19:30
– Stygmat niejednoznaczności pojawił się u niego już na początku. Wybitni artyści już tak mają – mówił prof. Stanisław Bereś, autor książki "Gajcy. W pierścieniu śmierci". Rozmowę o biografii poety przypominamy w dniu 73. rocznicy jego śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem przestrzeń " Moniki Borzym. Płyta z powstańczymi wierszami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:00
- To jest taki materiał, który omija głowę i trafia prosto do serca. Pracując przy nim, nie potrafiłam kontrolować swoich emocji – powiedziała wokalistka jazzowa, która nagrała właśnie płytę "Jestem przestrzeń" z piosenkami do wierszy poetki Anny Świrszczyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa 1944. Ból i poezja Anny Świrszczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 17:59
W "Słuchowisku na lato" zapraszamy na spektakl, który stanowi zapis 63 dni Powstania Warszawskiego. Jest to jednak spojrzenie niestereotypowe.
rozwiń zwiń