X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trudna poezja powstańcza. Wiersze Anny Świrszczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 12:10
Czy język poezji jest w stanie oddać tragizm wojny? Gość radiowej Jedynki Anna Nasiłowska opowiada o twórczości Anny Świrszczyńskiej - poetki Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Poezja Anny Świrszczyńskiej (Kultura na wakacje/Jedynka)
Anna Świrszczyńska (Lato z RadiemJedynka)
Anna Świrszczyńska (Lato z Radiem/Jedynka)Foto: PAP/CAF

Wtorkowa (1.08) audycja z cyklu "Kultura na wakacje" poświęcona była twórczości Anny Świrszczyńskiej. Dzięki nagraniom archiwalnym wracamy do wspomnień poetki opowiadającej o wojennej codzienności, która zdominowała tematykę jej wierszy. 

- Mamy dwa wybitne utwory literackie dotyczące Powstania Warszawskiego. Są to: "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" autorstwa Mirona Białoszewskiego oraz zbiór wierszy Anny Świrszczyńskiej "Budowałam barykadę" - przekonywała Anna Nasiłowska, która zajmuje się badaniem prac Świrszczyńskiej.

Wymienione przez krytyk utwory wydane zostały stosunkowo późno po wojnie - oba dopiero w latach 70. XX wieku. - Po wojnie pisanie o powstaniu było skomplikowane z powodów politycznych. Temat ten był celowo przemilczany, mówienie i pisanie o nim było potępiane przez ówczesne władze. Innym powodem, dla którego twórczość opisująca Powstanie Warszawskie była wydawana wiele lat po wojnie to potrzeba czasu, aby jego zapis dojrzał - tłumaczy gość Jedynki.

Czesław Miłosz, który był wieloletnim przyjacielem Świrszczyńskiej przełożył jej poezję na język angielski przyczyniając się do promocji tej twórczości w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazało język, jakiego używała poetka, znalazł duże uznanie u obcojęzycznego czytelnika.

Jej wiersze są współcześnie interpretowane przez polskich artystów. Wybrane utwory znalazły się na płycie wokalistki jazzowej Moniki Borzym "Jestem przestrzeń".

Więcej w nagraniu audycji.

***

Audycja: Kultura na wakacje

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Anna Nasiłowska (przewodnicząca Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, znawczyni poezji Anny Świrszczyńskiej, krytyk literacki)

Data emisji: 1.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ac/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Między koszmarem a idyllą". Życie i śmierć Gajcego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 19:30
– Stygmat niejednoznaczności pojawił się u niego już na początku. Wybitni artyści już tak mają – mówił prof. Stanisław Bereś, autor książki "Gajcy. W pierścieniu śmierci". Rozmowę o biografii poety przypominamy w dniu 73. rocznicy jego śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem przestrzeń " Moniki Borzym. Płyta z powstańczymi wierszami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:00
- To jest taki materiał, który omija głowę i trafia prosto do serca. Pracując przy nim, nie potrafiłam kontrolować swoich emocji – powiedziała wokalistka jazzowa, która nagrała właśnie płytę "Jestem przestrzeń" z piosenkami do wierszy poetki Anny Świrszczyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa 1944. Ból i poezja Anny Świrszczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 17:59
W "Słuchowisku na lato" zapraszamy na spektakl, który stanowi zapis 63 dni Powstania Warszawskiego. Jest to jednak spojrzenie niestereotypowe.
rozwiń zwiń