Losy pokolenia Kolumbów oczami ich dzieci - Wiktor Krajewski o bohaterach swoich książek

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 11:04
- Pamiętam, jak w moim rodzinnym domu zakazane było podawanie kaszy jaglanej. Dla mojej babci był to smak wojny. Nie chciała, żeby ktokolwiek z jej rodziny poczuł ten smak - mówi Wiktor Krajewski, autor książek o Powstaniu Warszawskim.
Audio
  • Wiktor Krajewski opowiada o bohaterach swoich książek (Kultura na Wakacje/Jedynka)
Fragment okładki książki Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego
Fragment okładki książki "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego" Foto: materiały promocyjne/wydawnictwo WAB

Autor opowiada w swoich książkach o historiach niebanalnych, silnie zakorzenionych w pamięci powstańców. Wszystkie zebrane opowieści mają wspólny mianownik, jakim są okrucieństwa wojny. Pisarz bazował na relacjach członków własnej rodziny oraz znajomych rówieśników, których bliscy brali udział w Powstaniu Warszawskim i walkach na różnych frontach II wojny światowej.

- Dokładnie 1 sierpnia 1944 roku moja mama była gotowa do walki jak reszta powstańczej młodzieży. Miała przekazać tajną wiadomość o godzinie "W" swojemu oddziałowi. Wybiegając z klatki schodowej spostrzegła, że chłopiec, którego mijała w pośpiechu na schodach, leżał teraz martwy. Dla niej była to pierwsza, symboliczna ofiara powstania - opowiada w książce Cezary Harasimowicz.

Cezary Harasimowicz w rozmowie z autorem wspomina, że w latach 70. pracował w kamieniołomach pod Manchesterem. Mieszkał tam z dwoma byłymi żołnierzami, uczestnikami bitwy pod Monte Casino. Jeden z nich stracił w trakcie walk nogi, drugi - fragment czaszki. Obaj żyli w skrajnej nędzy, marząc o powrocie do ojczyzny. Zapomniani przez historię, pielęgnowali w sobie żal do Winstona Churchilla, który odmówił im tryumfalnego przemarszu bohaterów po zakończeniu II wojny światowej.

Co na temat Powstania Warszawskiego może powiedzieć pokolenie Kolumbów? Czy szum morza może kojarzyć się z niewolą, a esesman z sojusznikiem? O tym, jak nieoczywiste były losy powstańców warszawskich opowiada w nagraniu Wiktor Krajewski. W audycji zamieszczone zostały fragmenty książki Wiktora Krajewskiego "Pocztówki z powstania. Warszawa do dziś przeżywa tamten dramat" - rozmowy o Powstaniu i II wojnie światowej z punktu widzenia bliskich Cezarego Harasimowicza i Adama Fidusiewicza.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzący: Anna Stempniak

Goście: Wiktor Krajewski (autor książek "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego" oraz "Pocztówki z powstania. Warszawa do dziś przeżywa tamten dramat", syn łączniczki z Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 7.08.2017

Godzina emisji: 21.10 

ac/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłość w mrocznych czasach wojny. Basia i Krzysztof Baczyńscy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 02:35
To dla niej powstały jedne z najpiękniejszych erotyków w polskiej literaturze. Życie obojga zakończyło się w powstańczej Warszawie. Miłość Barbary i Krzysztofa Baczyńskich jest tematem książki "Ty jesteś moje imię" Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierki wyklęte, gimnazjaliści i scena w Tarnowie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 19:19
- Przeczytałam tę powieść i urzekło mnie to, że jest to powieść o dwóch kobietach. Taki wątek rzadko pojawia się w książkach o żołnierzach wyklętych – podkreśliła Ewa Tomasik-Adamczak, opowiadając o książce Wacława Holewińskiego "Opowiem Ci o wolności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wisła była dla Baczyńskiego całym kosmosem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 15:40
– Wisły u Baczyńskiego, który był poetą wizyjnym, nie da się sprowadzić do jakiegoś określonego symbolu – mówił poeta i eseista Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń