Film o ludobójstwie w Rwandzie na Nowych Horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 14:00
Podczas specjalnej audycji emitowanej z Wrocławia, gdzie odbywa się właśnie 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, Joanna Sławińska spotkała się m.in. z aktorkami filmu pt. "Ptaki śpiewają w Kigali". To we Wrocławiu miał on swoją polską premierę.
Audio
  • "Ptaki śpiewają w Kigali" i "Dzikie róże" - filmy pokazywane na festiwalu Nowe Horyzonty (Kultura na wakacje/Jedynka)
Eliane Umuhire i Jowita Budnik za role w filmie Ptaki śpiewają w Kigali otrzymały nagrody na festiwalu Karlowych Warach
Eliane Umuhire i Jowita Budnik za role w filmie "Ptaki śpiewają w Kigali" otrzymały nagrody na festiwalu Karlowych WarachFoto: PAP/Slavomir Kubes

Obraz ten jest opowieścią o skutkach ludobójstwa w Rwandzie widzianych oczyma kobiet. Wyreżyserowali go Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze, a w role głównych bohaterek wcieliły się Jowita Budnik i Rwandyjka Eliane Umuhire.

- Zaraz po ludobójstwie jako aktorka nie umiałam zrównoważyć swoich emocji, ale pomalutku pokonywałam je. Gdyby ten film pojawił się parę lat wcześniej, to nie byłabym w stanie go zrobić, dlatego że nie umiałam płakać. Praca nad tym filmem była procesem uczenia się, była to też wspaniała szansa praktycznego wykorzystania na ekranie przeżyć kogoś, kto przeszedł przez traumę - mówi Eliane Umuhire. - Nauczyłam się, że płacz jest w porządku, a jedynym sposobem na pokonanie traumy jest zaakceptowanie jej - wyjaśnia. Tłumaczy też, co oznacza tytuł "Ptaki śpiewają w Kigali".

W filmie o boku Rwandyjki gra Jowita Budnik wcielająca się w rolę polskiej ornitolog, która staje się świadkiem ludobójstwa. - Joanna z Krzysztofem od samego początku wiedzieli, że żeby zrobić ten film, trzeba mieć na niego prawdziwy pomysł, klucz, który pozwoli opowiedzieć historię, która będzie dawała świadectwo, ale będzie również uniwersalna. Ani przez moment nie wydawało im się właściwe, by zrealizować ten film w sposób dosłowny, odtwarzać na ekranie rzeź - mówi.

Gościem audycji była również Anna Jadowska, reżyserka filmu "Dzikie róże", który na festiwalu Nowe Horyzonty miał światową premierę. W studiu Jedynki twórczyni opowiedziała o bohaterce swojego filmowego dzieła - tajemniczej, osamotnionej kobiecie wplątującej się w sytuację, z której bardzo trudno będzie jej się wycofać.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Joanna Sławińska

Tłumaczy: Jacek Mażulis

Goście: Anna Jadowska (reżyserka), Jowita Budnik i Eliane Umuhire (aktorki)

Data emisji: 8.08.2017

Godzina emisji: 21.10

mg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Kos-Krauze: "Ptaki śpiewają w Kigali" to opowieść o poranionej historii

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 16:17
Niedawno w Afryce zakończyły się zdjęcia do najnowszego filmu Joanny Kos-Krauze "Ptaki śpiewają w Kigali", w który zaangażowany był również mąż reżyserki Krzysztof Krauze (zmarł w grudniu 2014 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Franciszek Pieczka gościem specjalnym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:00
Na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pojawi się Franciszek Pieczka, aktor, który w tym roku skończył 90 lat. - wyjawił na antenie Jedynki dyrektor wydarzenia Leszek Kopeć. - To taka okazja, że nie możemy jej pominąć - mówił.
rozwiń zwiń