Jarmark Jagielloński: wielkie święto kultury tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 15:00
- Tradycja jarmarków z czasem została w Lublinie zapomniana. Jarmark Jagielloński stał się corocznym świętem właśnie z potrzeby przypomnienia mieszkańcom o kupieckiej historii miasta - tłumaczy Bartek Drozd, współorganizator imprezy. 
Audio
  • Bartek Drozd z Warsztatów Kultury w Lublinie zaprasza na 11 Jarmark Jagielloński (Kultura na wakacje/Jedynka)
Koncert muzyki tradycyjnej w ramach 10 edycji Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie
Koncert muzyki tradycyjnej w ramach 10 edycji Jarmarku Jagiellońskiego w LublinieFoto: jarmarkjagiellonski.pl/mat. pras.

Ponad 250 twórców ludowych i wystawców zaprezentuje lokalne tradycje i wyjątkowe rzemiosła. Kultura tradycyjna, śpiew biały, tańce ludowe, rzemiosło artystyczne i wiele innych atrakcji czeka na odwiedzających 11 edycję Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Co roku festiwalowi przyświeca wybrany temat. W tym roku jest to pisankarstwo. 

- Jarmark Jagielloński nawiązuje do tradycji jarmarków, które odbywały się cztery razy do roku w Lublinie. Miasto za czasów Jagiellonów było położone u zbiegu szlaków handlowych. Kupcy podróżujący z północy na południe, ze wschodu na zachód zatrzymywali się, aby zaprezentować swoje produkty - mówi Bartek Drozd z Warsztatów Kultury w Lublinie. 

Organizatorzy odeszli od tradycyjnej jarmarcznej formy, która składała się głównie z prezentacji wyrobów lokalnych rzemieślników. Z czasem program jarmarku rozszerzył się o warsztaty rękodzieła, pokazy artystyczne związane z kulturą ludową i koncerty.

Wydarzenie nie ogranicza się jedynie do tradycji ludowej Polski. Do udziału w festiwalu zapraszani są wystawiennicy, artyści i rzemieślnicy z Europy Środkowo-wschodniej. Na Starym Mieście będziemy mogli podziwiać starannie wyselekcjonowaną sztukę ludową i rzemiosło twórców z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Białorusi i Litwy, którzy swoje wyroby wykonują zgodnie z regionalną tradycją.

Jedną z głównych atrakcji festiwalu będzie wystawa zbiorów Narodowego Centrum Kultury Ludowej "Muzeum Iwana Honczara" z prywatnych kolekcji twórczyń ludowych: Łarysy Hołowni i Zoi Staszuk z Ukrainy. 

Więcej na temat wydarzeń, jakie czekają na odwiedzających 11 Jarmark Jagielloński w Lublinie, w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Martyna Podolska

Goście: Bartek Drozd (Warsztaty Kultury w Lublinie)

Data emisji: 11.08.2017

Godzina emisji: 21.00

ac/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszystkie Mazurki Świata brzmią nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 14:00
Tygodniowe święto muzyki tradycyjnej z różnych regionów Polski (i nie tylko) odbywa się pod hasłem "Nurty-Wiry-Wisła" w dniach 17-22 kwietnia w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Siwiec: na oczepinach wszyscy chcieli śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 15:53
- Matka chrzestna i każda druhna miała inną piosenkę - podkreślała w Dwójce śpiewaczka Maria Siwiec, wspominając dawne weselne obrzędy. 
rozwiń zwiń