X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy do kina batalistycznego można wnieść nową jakość?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 08:10
- "Dunkierka" jest filmem wybitnym. Reżyser filmu proponuje zupełnie inną formułę kina wojennego. Rozwój fabuły nie jest podobny do niczego, co widzieliśmy do tej pory w kinie - mówi dr Andrzej Kołodyński.
Audio
  • Historyk kina dr Andrzej Kołodyński i krytyk filmowy Artur Cichmiński komentują współczesne kino batalistyczne (Kultura na Wakacje/Jedynka)
Fragment plakatu filmowego Dunkierka
Fragment plakatu filmowego "Dunkierka"Foto: filmweb.pl/mat. pras.

Christopher Nolan proponuje nową jakość kina wojennego. Dzięki wykreowaniu szerszej perspektywy widz ma możliwość przyjrzenia się tej samej historii z różnych punktów widzenia.

- Dużą rolę odgrywa narracja i nieoczywisty wybór gatunkowy - podkreśla Artur Cichmiński, krytyk filmowy. 

Film jest przemyślany, opowiada nie tylko o losie poszczególnych bohaterów - przedstawia spójny zarys fragmentu historii. Krytycy zawracają uwagę na bardzo dojrzały wybór narzędzi, na które zdecydował się reżyser przy budowaniu tła. 

- Muzyka nie dominuje w filmie nad fabułą. Atmosferę w filmie buduje się zarówno za pomocą muzyki jak i ciszy - relacjonuje historyk kina i krytyk filmowy, dr Andrzej Kołodyński. 

Nolan w mistrzowski sposób opanował wykorzystanie w filmie perspektywy. Sceny obserwujemy z morza, lądu i powietrza, dzięki czemu widz posiada pełny obraz przebiegu wydarzeń jakie miały miejsce w 1940 r.

Czy historię opowiedzianą wiele razy można uczynić zaskakującą? Co sprawia, że film wyróżnia na się na tle innych obrazów batalistycznych? Więcej na temat "Dunkierki" oraz o innych filmach - zarówno najnowszych  jak i klasycznych dziełach tego gatunku -  w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w paśmie Kultura na wakacje

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: dr Andrzej Kołodyński (historyk kina i krytyk filmowy, red. Naczelny miesięcznika "Kino") i Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 15.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ac/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Remember". Nowe ujęcie Holokaustu w filmie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 12:47
- To historia o tych, którzy przeżyli, i o winnych, którzy jeszcze żyją. Za 5 lat ta opowieść może będzie dziełem historycznym, ale teraz jest nowa – poprzez odmienne niż zazwyczaj ujęcie postaci - mówi Atom Egoyan, reżyser filmu "Remember".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Seresin: nie lubię kompromisów i bylejakości

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 17:00
- W pracy, ale i w życiu zmierzam do najwyższego poziomu, a nawet ponad to - mówi w ekskluzywnej rozmowie z radiową Jedynką Michael Seresin, wybitny amerykański operator filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Franciszek Pieczka gościem specjalnym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:00
Na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pojawi się Franciszek Pieczka, aktor, który w tym roku skończył 90 lat. - wyjawił na antenie Jedynki dyrektor wydarzenia Leszek Kopeć. - To taka okazja, że nie możemy jej pominąć - mówił.
rozwiń zwiń