Jerzy Giedroyc: głos polskiej emigracji. Wspomnienie w 70. rocznicę "Kultury" paryskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 09:10
- Twórca "Kultury" twierdził, że jedyną drogą, dzięki której możliwe będzie odbudowanie polskiej tożsamości narodowej za granicą, jest wyzwolenie się z dwóch trumien rządzących emigracją: trumny Piłsudskiego i Dmowskiego - wspomina pisarz Mirosław Chojecki.
Audio
  • 70 rocznica ukazania się pierwszego numeru "Kultury" paryskiej (Moje Książki/Jedynka)
Józef Czapski i Jerzy Giedroyc podczas Kongresu Wolności Kultury. Berlin, 1950
Józef Czapski i Jerzy Giedroyc podczas Kongresu Wolności Kultury. Berlin, 1950Foto: Charlotte Willott/mat. pras.

"Kultura" paryska nie była jedynie ośrodkiem kreującym koncepcje światopoglądowe. Tworzenie takich placówek miało na celu wzmocnienie w społeczeństwie ducha patriotyzmu oraz uniknięcie degeneracji Polaków mieszkających na emigracji.

Ośrodki emigracyjne w Wielkiej Brytanii z czasem zaczęły organizować się głównie wokół życia na emigracji. Polacy mieszkający w Anglii tworzyli wydawnictwa, prasę i teatr w języku polskim, powstawały one jednak w odcięciu od polskiej rzeczywistości, jej politycznych i społecznych problemów.

- Brytyjska emigracja pragnęła powrotu do Polski sprzed II wojny światowej. Redaktor zdawał sobie sprawę, że taki powrót jest niemożliwy, a jedyną metodą na przywrócenie dawnych wartości jest umacnianie demokracji w społeczeństwie - opowiada gość audycji.

Więcej na temat założyciela "Kultury" paryskiej i jej oddziaływaniu na życie Polaków na emigracji - w środowej audycji "Moje książki" w paśmie "Kultura na wakacje". Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

****

"Kultura" była miesięcznikiem polityczno-kulturalnym wydawanym na emigracji od 1947 do 2000 przez Instytut Literacki w Paryżu, pod redakcją założyciela Jerzego Giedroycia. Po jego śmierci w 2000 roku, zgodnie z wolą założyciela, czasopismo przestało być wydawane. "Kulturę" kolportowano na terenie Polski nielegalnie. Przez władze PRL była zakazana ze względu na publikowane na jej łamach opinie na temat ówczesnego życia społecznego, ukazując niebezpieczeństwa komunizmu.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Mirosław Chojecki (wydawca, pisarz, działacz opozycji w PRL, producent filmowy, autor książki "Lafit. Ludzie kultury o sobie")

Data emisji: 16.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ac/mg

Czytaj także

Warszawskie Targi Książki - węgierska ofensywa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 18:30
W tym roku na kończących się dziś Warszawskich Targach Książki Węgry były gościem honorowym. - Moim targowym odkryciem są dwie węgierskie pisarki Krisztina Tóth i Andrea Tompa - mówi prowadząca Magda Mikołajczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Wencel: przez moją poezję kontaktuję się z Bogiem i duchami poetów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 12:44
Poeta, felietonista, eseista został niedawno odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę nagrodą "Zasłużony dla Polszczyzny". Trzeba jednak przyznać, że autor dość często spotyka się z krytyką swojej poezji, ale - jak mówił w radiowej Jedynce - nauczył się na nią nie reagować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zośka Papużanka: całe życie piszę piórem

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 13:17
- Nie umiem pisać niczym innym. Długopisem mogę się ewentualnie podpisać, bo przechodzą mi przez niego maksymalnie cztery słowa. Na komputerze natomiast moje książki jedynie przepisuję - mówi w Czwórce pisarka i nauczycielka języka polskiego Zośka Papużanka, z którą Kasia Dydo rozmawia o książce "Świat dla Ciebie zrobiłem". 
rozwiń zwiń