Janusz Głowacki we wspomnieniach ludzi kultury

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 12:00
- Tworzenie różnych form literackich wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie jest łatwo napisać książkę, kiedy tuż przed nią realizowało się scenariusz filmowy - tak o swoim warsztacie opowiadał w nagraniach archiwalnych Janusz Głowacki, scenarzysta, prozaik i pisarz.
Audio
  • Wspomnienie o wybitnym pisarzu i scenarzyście Januszu Głowackim (Kultura na wakacje/Jedynka)
Janusz Głowacki
Janusz GłowackiFoto: PAP/Jakub Kamiński

W audycji wspominamy Janusza Głowackiego - polskiego dramaturga, felietonistę i eseistę, autora scenariuszy filmowych do takich obrazów jak: "Polowanie na muchy", "Rejs", czy "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Artysta pracował i tworzył za granicą. Jego sztuki teatralne były wystawiane w Stanach Zjednoczonych i Europie. Był wykładowcą na Columbia Uniwersity, Bennington College czy Atlantic Center for the Arts na Florydzie. Jego artykuły ukazywały się na łamach magazynu New York Times.

Autorka biografii Janusza Głowackiego Elżbieta Baniewicz w rozmowie z Anną Stempniak wymieniała cechy, które jej zdaniem świadczyły o wyjątkowości artysty: - Głowacki całe życie towarzyszył mi jako wzór myślenia o świecie. Nigdy nie obśmiewał swoich bohaterów, współczuł każdej, nawet najbardziej godnej pożałowania postaci - mówiła pisarka.

Jedną z wartości, jakie cenili u Głowackiego ludzie ze środowiska artystycznego, którzy z nim współpracowali, był jego profesjonalizm i zaangażowanie w każdy projekt, jaki realizował. Głowacki, opowiadając o swojej pracy, mówił, że źródło przekazu treści ma bardzo duże znaczenie w jej ostatecznym odbiorze. Zwłaszcza przy pracy w radiu, gdzie nie ma miejsca na "stawianie niepotrzebnych słów".

Twórca zmarł 19 sierpnia 2017 roku. O ogromnej intelektualnej spuściźnie, doskonałym warsztacie pisarskim i życiu Janusza Głowackiego opowiadają ludzie kultury - zapraszamy do wysłuchania audycji.

W audycji zostały wykorzystane materiały archiwalne, wypowiedzi Janusza Głowackiego, jego przyjaciół i współpracowników.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia), Elżbieta Baniewicz (autorka biografii Janusza Głowackiego)

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 22.10

ac/mg

Czytaj także

Zobacz na własne oczy, jak jadał król Poniatowski

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 23:43
- Skoro były obiady czwartkowe, to w Łazienkach Królewskich porcelana być musiała. Król Stanisław August mieszkał przez cały sezon letni w Pałacu na Wodzie, więc nie brakowało w nim i serwisu obiadowego - opowiada Izabela Zychowicz, zastępca dyrektora Łazienek Królewskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat awangardy. Wystawa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 12:18
4 listopada 1917 roku w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych otwarto I Wystawę Ekspresjonistów Polskich. Fakt ten został uznany za początek polskiej awangardy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia i walka o gwiazdki. Łazienki z nowym szefem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 20:00
– Wielu Francuzów dziwi się, że przez kilka lat na początku XIX wieku Łazienki były rezydencją Ludwika XVIII, króla Francji na wygnaniu – mówił prof. Zbigniew Wawer, od 1 marca 2017 r. dyrektor Łazienek Królewskich.
rozwiń zwiń