Swoją poezją przebijał mury socjalistycznej szarzyzny

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 12:30
W pamięci swoich czytelników zapisał się jako wiecznie młody, wędrujący indywidualista z własnym, wyidealizowanym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość.
Audio
  • Goście audycji opowiadają o twórczości Edwarda Stachury (Kultura na wakacje/Jedynka)
Edward Stachura
Edward StachuraFoto: Materiały promocyjne

Uważano go za poetyckiego naturszczyka. Tak naprawdę Edward Stachura posiadał szerokie zaplecze kulturowe, które stanowiło podstawę dla jego działalności literackiej. Należał do trzech grup poetyckich: "Kontrasty" - grupy założonej przez grono artystów plastyków, którą wybrał ze względu na swoje zainteresowania tą dziedziną sztuki. Był członkiem toruńskiej grupy "Helikon", czy "Hybryd", których był współzałożycielem.

- Przyległ do niego mit naiwnego hipisa i choć poezja hipisowska powstawała równolegle z jego twórczością, była zupełnie inna od dzieł, jakie tworzył - tak o wrażliwości artystycznej Stachury opowiada w audycji historyk literatury dr Marek Gumowski.

Spoglądając na karierę artysty należy wykluczyć przyległą łatkę poety wyklętego. Wbrew powszechnej opinii był artystą cenionym w środowisku artystycznym. Zwłaszcza w końcu lat 60. XX wieku otrzymywał liczne nagrody za działalność twórczą. Jego poezja nie była naznaczona cenzurą.

- Chciał jakoś uczestniczyć w życiu, docierać do czytelnika nie tylko dzięki wieczorom autorskim - opowiada Anna Chodakowska, aktorka wiekrotnie interpretująca teksty Stachury. 

Pisał o równoległych wymiarach, przenikaniu poezji do różnych aspektów życia codziennego. Spopularyzowane przez niego hasło "wszystko jest poezją" i zbudowana wokół niego filozofia postrzegania poezji i jej oddziaływania na rzeczywistość określiły jego charakterystyczny styl.

O fenomenie twórczości poety, recepcji jego twórczości i drodze artystycznej kariery opowiedzieli goście audycji. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Anna Chodakowska (aktorka), dr Marek Gumkowski (historyk literatury)

Data emisji: 23.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ac/kk

Czytaj także

Jan Lechoń. "Liść jestem, co spadł z drzewa"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 16:39
8 czerwca minie 60 lat od jego śmierci. W Dwójce posłuchamy m.in. głosu poety z nagrań archiwalnych Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiersze Lechonia brzmiały jak dzwony rezurekcyjne"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:00
– Uderzyła mnie inteligencja Lechonia, pełna intuicji, dowcipu i blasku. Reszty dokonały wiersze – mówił w archiwalnym nagraniu Kazimierz Wierzyński, poeta ze Skamandra.
rozwiń zwiń