"Układałem dramat". Teatralne wyobrażenie rzeczywistości Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 12:40
Dramatrug, malarz, poeta grafik. Był artystą wielu talenów. W audycji wspominamy wielkiego polskiego artystę Stanisława Wyspiańskiego.
Audio
  • Profesor Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o twórczości Stanisława Wyspiańskiego (Kultura na wakacje/Jedynka)
  • Profesor Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o bohaterach "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego (Kultura na wakacje/Jedynka)
Fragment autoportretu Stanisława Wyspiańskiego
Fragment autoportretu Stanisława WyspiańskiegoFoto: mat. pras.

Postrzegał sztukę w sposób nieoczywisty. Mistycyzm teatru greckiego przenosił do swoich prac malarskich, elementy wykorzystywane w pracowniach artystycznych znajdowały odzwierciedlenie w pisanych przez niego sztukach teatralnych. 

- Inspirował go Wagner, Szekspir i Goethe. Wyprzedzał swoją epokę, tworząc sztuki impresjonistyczne - mówi znawczyni literatury Stanisława Wyspiańskiego prof. Maria Jolanta Olszewska.

Aby być bliżej sztuki artysta, rozpoczął studia malarskie w Paryżu.

- Dzięki odcięciu się od nauk klasyków akademickich otworzył się na innowacyjne spojrzenie na malarstwo. Fascynował go zwłaszcza kontrowersyjny wówczas Gauguin oraz szkoła malarska nabistów - opowiada gość.

Sztukę rozumiał jako wielopłaszczyznowe zjawisko, na odbiór którego wpływa wiele czynników zewnętrznych, o których musi pamiętać artysta, tworząc swoje dzieło. O aspektach twórczości Wyspiańskiego, dzięki którym możemy mówić o nim jako o artyście wyprzedzającym swoją epokę, o poglądach na kulturę, sztukę i życie polityczne Stanisława Wyspiańskiego mowa w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Maria Jolanta Olszewska (Zakład Literatury i Kultury II połowy XIX wieku, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 28.08.2017

Godzina: 21.20

ac/mg

Czytaj także

Narodowe Czytanie. "Budzimy czytelniczego ducha"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 12:50
- To akcja, którą traktujemy w kategoriach święta. Owszem, przygotowanie tego wydarzenia wymaga wielomiesięcznej pracy, ale też daje ogromną przyjemność - o Narodowym Czytaniu opowiada Eliza Dzwonkiewicz z Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia i poezja w malarstwie Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 12:47
W audycji opowiedzieliśmy o znaczeniu malarskiej części twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń