X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Układałem dramat". Teatralne wyobrażenie rzeczywistości Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 12:40
Dramatrug, malarz, poeta grafik. Był artystą wielu talenów. W audycji wspominamy wielkiego polskiego artystę Stanisława Wyspiańskiego.
Audio
  • Profesor Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o twórczości Stanisława Wyspiańskiego (Kultura na wakacje/Jedynka)
  • Profesor Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o bohaterach "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego (Kultura na wakacje/Jedynka)
Fragment autoportretu Stanisława Wyspiańskiego
Fragment autoportretu Stanisława WyspiańskiegoFoto: mat. pras.

Postrzegał sztukę w sposób nieoczywisty. Mistycyzm teatru greckiego przenosił do swoich prac malarskich, elementy wykorzystywane w pracowniach artystycznych znajdowały odzwierciedlenie w pisanych przez niego sztukach teatralnych. 

- Inspirował go Wagner, Szekspir i Goethe. Wyprzedzał swoją epokę, tworząc sztuki impresjonistyczne - mówi znawczyni literatury Stanisława Wyspiańskiego prof. Maria Jolanta Olszewska.

Aby być bliżej sztuki artysta, rozpoczął studia malarskie w Paryżu.

- Dzięki odcięciu się od nauk klasyków akademickich otworzył się na innowacyjne spojrzenie na malarstwo. Fascynował go zwłaszcza kontrowersyjny wówczas Gauguin oraz szkoła malarska nabistów - opowiada gość.

Sztukę rozumiał jako wielopłaszczyznowe zjawisko, na odbiór którego wpływa wiele czynników zewnętrznych, o których musi pamiętać artysta, tworząc swoje dzieło. O aspektach twórczości Wyspiańskiego, dzięki którym możemy mówić o nim jako o artyście wyprzedzającym swoją epokę, o poglądach na kulturę, sztukę i życie polityczne Stanisława Wyspiańskiego mowa w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Maria Jolanta Olszewska (Zakład Literatury i Kultury II połowy XIX wieku, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 28.08.2017

Godzina: 21.20

ac/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowe Czytanie. "Budzimy czytelniczego ducha"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 12:50
- To akcja, którą traktujemy w kategoriach święta. Owszem, przygotowanie tego wydarzenia wymaga wielomiesięcznej pracy, ale też daje ogromną przyjemność - o Narodowym Czytaniu opowiada Eliza Dzwonkiewicz z Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia i poezja w malarstwie Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 12:47
W audycji opowiedzieliśmy o znaczeniu malarskiej części twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń