Różne oblicza namiętności w najnowszym filmie Sofii Copolli

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 09:30
Amerykański dramat kostriumowy z dreszczykiem znanym z gatunku trillerów, melodramat rozgrywający się na tropikalnej wyspie, a może podróż do początków kinematografii? Następne tygodnie obfitują w bogatą ofertę filmową.
Audio
  • Sofia Copolla: Współczesne kino ubrane w kostium (Kultura na wakacje/Jedynka)
Kadr z filmu Na pokuszenie
Kadr z filmu "Na pokuszenie"Foto: mat. promocyjne

W audycji między innymi "Na pokuszenie" - dramat utrzymany w konwencji westernu w reżyserii Sofii Coppoli, z Colinem Farrellem i Nicole Kidman w rolach głównych, który wchodzi na ekrany polskich kin 1 września.

- Paradoksalnie obraz Sofii Coppoli, choć opowiada o namiętnościach jest filmem pozbawionym emocji. Trudno zaangażować się w śledzoną na ekranie fabułę - recenzuje krytyk filmowy Artur Cichmiński.

Film jest wiernym remakiem z 1971 roku pt. "Oszukany" w reż. Dona Siegela z widowiskową kreacją Clinta Eastwooda.

Australijski melodramat "Tanna" o parze kochanków z wulkanicznej wyspy, którzy chcą być razem na przekór woli plemienia. Prowadząca opowiedziała również o  francuskim dokumencie "Bracia Lumiere" - odkrywcach kinematografu i twórcach pierwszych w historii obrazów filmowych. 

Goście audycji rozmawiali o 74. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Dyrektor festiwalu planuje wprowadzenie zmian w programie festiwalu. Na czym będzie polegała zmiana? Czy kino alternatywne nadal będzie priorytetowym wyborem festiwalu w Wenecji? O tym w nagraniu audycji.

W nawiązaniu do Narodowego czytania 2017, które odbędzie się 2 września w audycji była mowa o filmach, które nawiązywały do twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: krytycy filmowi dr Andrzej Kołodyński oraz Artur Cichmiński

Data emisji: 31.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ac

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Franciszek Pieczka gościem specjalnym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:00
Na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pojawi się Franciszek Pieczka, aktor, który w tym roku skończył 90 lat. - wyjawił na antenie Jedynki dyrektor wydarzenia Leszek Kopeć. - To taka okazja, że nie możemy jej pominąć - mówił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warto rozmawiać o filmach wartościowych

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 20:30
- Wygłaszanie prelekcji przed filmem to nie jest łatwa sprawa. Trzeba to robić tak, żeby nie zdradzić fabuły, a z drugiej strony zachęcić widza do szukania głębszych znaczeń w obrazie - mówi Marlena Gabryszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

18. Letnia Akademia Filmowa, czyli festiwal bliżej widza

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 12:00
- Staramy się dzielić wiedzą i pasją. Próbujemy łamać stereotyp krytyka filmowego, który poucza z ambony, więc próbujemy być blisko widzów - mówi Piotr Czerkawski.
rozwiń zwiń