X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Skandal towarzyszył sztuce Wyspiańskiego jeszcze przed jej premierą"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 16:28
Jak Kraków przyjął premierę "Wesela" w 1901 roku? Kto się na Stanisława Wyspiańskiego obraził, w których domach wzrosło zużycie soli trzeźwiących, kto się sztuką zachwycił, a kto ją naprawdę zrozumiał?
Audio
  • Jak Kraków przyjął premierę "Wesela" w 1901 roku? (Moje książki/Jedynka)
Afisz teatralny z prapremiery Wesela z 1901 roku
Afisz teatralny z prapremiery Wesela z 1901 rokuFoto: Domena publiczna/Teatr im. Słowackiego/www.slowacki.krakow.pl

- Zacznijmy od tego, że niewiele brakowało, aby Stanisława Wyspiańskiego w ogóle nie było na ślubie poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Poszło o zaproszenie - zauważyła w audycji "Moje książki" autorka pozycji "Wyspiański. Dopóki starczy życia" Monika Śliwińska i wyjaśniła, na czym polegało nieporozumienie.

Czytaj więcej:
wesele.jpg
Narodowe Czytanie 2017 - serwis specjalny

Jak stwierdziła gość Jedynki, "tak naprawdę wesele Lucjana Rydla nie było aż takim skandalem". - Skandalem było inne wesele, które odbyło się 10 lat wcześniej - Włodzimierza Tetmajera ze starszą siostrą przyszłej pani Rydlowej - powiedziała. - O weselu Rydla było głośno, ale nie z powodu pochodzenia panny młodej - dodała Śliwińska. W audycji zdradziła, o co chodziło.

- Największym skandalem było to, co się działo już podczas prób do sztuki Stanisława Wyspiańskiego. To plotki ściągnęły do teatru ludzi, bo Wyspiański nie był w tamtym czasie znanym dramaturgiem - podkreśliła autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia" i opowiedziała, jakie pogłoski krążyły przed premierą sztuki.

A co się działo już po premierze? Jak na wydarzenie zareagowała rodzina Rydlów? Kto był zadowolony z tego, że w sztuce pojawiły się autentyczne postaci? Jak o dramacie pisała prasa? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kultura na wakacje

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Monika Śliwińska (dziennikarka, redaktorka, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia")

Data emisji: 30.08.2017

Godzina emisji: 21.10

kk/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Układałem dramat". Teatralne wyobrażenie rzeczywistości Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 12:40
Dramatrug, malarz, poeta grafik. Był artystą wielu talenów. W audycji wspominamy wielkiego polskiego artystę Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń