"Skandal towarzyszył sztuce Wyspiańskiego jeszcze przed jej premierą"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 16:28
Jak Kraków przyjął premierę "Wesela" w 1901 roku? Kto się na Stanisława Wyspiańskiego obraził, w których domach wzrosło zużycie soli trzeźwiących, kto się sztuką zachwycił, a kto ją naprawdę zrozumiał?
Audio
  • Jak Kraków przyjął premierę "Wesela" w 1901 roku? (Moje książki/Jedynka)
Afisz teatralny z prapremiery Wesela z 1901 roku
Afisz teatralny z prapremiery Wesela z 1901 rokuFoto: Domena publiczna/Teatr im. Słowackiego/www.slowacki.krakow.pl

- Zacznijmy od tego, że niewiele brakowało, aby Stanisława Wyspiańskiego w ogóle nie było na ślubie poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Poszło o zaproszenie - zauważyła w audycji "Moje książki" autorka pozycji "Wyspiański. Dopóki starczy życia" Monika Śliwińska i wyjaśniła, na czym polegało nieporozumienie.

Czytaj więcej:
wesele.jpg
Narodowe Czytanie 2017 - serwis specjalny

Jak stwierdziła gość Jedynki, "tak naprawdę wesele Lucjana Rydla nie było aż takim skandalem". - Skandalem było inne wesele, które odbyło się 10 lat wcześniej - Włodzimierza Tetmajera ze starszą siostrą przyszłej pani Rydlowej - powiedziała. - O weselu Rydla było głośno, ale nie z powodu pochodzenia panny młodej - dodała Śliwińska. W audycji zdradziła, o co chodziło.

- Największym skandalem było to, co się działo już podczas prób do sztuki Stanisława Wyspiańskiego. To plotki ściągnęły do teatru ludzi, bo Wyspiański nie był w tamtym czasie znanym dramaturgiem - podkreśliła autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia" i opowiedziała, jakie pogłoski krążyły przed premierą sztuki.

A co się działo już po premierze? Jak na wydarzenie zareagowała rodzina Rydlów? Kto był zadowolony z tego, że w sztuce pojawiły się autentyczne postaci? Jak o dramacie pisała prasa? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kultura na wakacje

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Monika Śliwińska (dziennikarka, redaktorka, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia")

Data emisji: 30.08.2017

Godzina emisji: 21.10

kk/mz

Czytaj także

"Układałem dramat". Teatralne wyobrażenie rzeczywistości Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 12:40
Dramatrug, malarz, poeta grafik. Był artystą wielu talenów. W audycji wspominamy wielkiego polskiego artystę Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń