Polski reżyser nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Montrealu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 15:36
Maciej Sobieszczański zdobył na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu nagrodę dla najlepszego reżysera za pełnometrażowy debiut fabularny "Zgoda".
Audio
  • Maciej Sobieszczański najlepszym reżyserem 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu
41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w MontrealuFoto: mat. promocyjne

"Zgoda" znalazła się w Konkursie Głównym kanadyjskiego Festiwalu - World Competition - razem z 17 innymi tytułami z całego świata.

- Od początku z tym filmem dobrze się układało, jeśli chodzi o takie splendory ze świata. Już pierwszym zwiastunem tego, że ta historia ma jakąś moc był konkurs "Script Pro", który organizuje Szkoła Wajdy. Scenariusz Małgorzaty Sobieszczańskiej zdobył w 2012 roku trzecią nagrodę - powiedział w audycji "Magazyn bardzo filmowy" Maciej Sobieszczański.

Akcja filmu dzieje się w 1945 roku na Śląsku. W miejscu, w którym wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau - na świętochłowickiej Zgodzie - komunistyczne służby bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego SB dokonuje czystek.

Głównym bohaterem filmu jest zatrudniający się w obozie Franek (Julian Świeżewski), który chce ocalić Polkę Annę (Zofia Wichłacz), w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Niemiec Erwin (Jakub Gierszał) - jego przyjaciel, który także od dawna kocha się w Annie. Franek dołącza do komunistów łudząc się, że uda mu się oszukać system.

"Zgoda" na ekrany polskich kin wejdzie w październiku.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawialiśmy także o filmach: "Tulipanowa gorączka" (amerykańsko-brytyjski melodramat powstały na podstawie powieści pod tym samym tytułem), "To" (amerykański horror z demonicznym klaunem), "Safari" (dokument o polowaniach prowadzonych przez bogatych Europejczyków w Afryce), "Konstytucja (komediodramat chorwacko-czesko-macedońsko-słoweński), "Pingwiny 2. Przygoda na końcu świata" (kontynuacja pingwinich losów) oraz "Na układy nie ma rady" (polska komedia Krzysztofa Rurki).

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w paśmie Kultura na wakacje

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Maciej Sobieszczański (reżyser)

Data emisji: 8.09.2017

Godzina emisji: 21.08

Jedynka/PAP/kk/ac