Wystawa pt. "Półprawda". Sztuka za żelazną kurtyną

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 15:00
W Muzeum Rzeźby w warszawskiej Królikarni można oglądać prace artystów z Albanii, Bośni, Bułgarii, Czech, Gruzji, Macedonii, Polski, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy oraz Węgier.
Audio
  • Ewa Kozik o wystawie "Półprawda" w Królikarni (Kultura na wakacje/Jedynka)
Park i Pałac Królikarnia w Warszawie
Park i Pałac Królikarnia w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

To dzieła z kolekcji gromadzonej od siedmiu lat przez firmę Deutsche Telekom. Koncentruje się ona na współczesnej sztuce krajów, które do 1989 roku oddzielone były od Zachodu żelazną kurtyną. Twórczość ta odnosi się do zmian na Bałkanach, do islamu i jego wyznawców, do konsumpcjonizmu i globalizacji. 

- Tytuł wystawy zaczerpnięty jest z pracy bułgarskiego artysty Pravdoliuba Ivanova. Stworzył on horyzontalnie przecięty napis "półprawda". Jego połowa jest ewidentnym dziełem sztuki, funkcjonuje wewnątrz galerii, jest wypożyczana na wystawy. Druga, górna połowa funkcjonuje w przestrzeni publicznej i jest za każdym razem tworzona przez artystę w inny sposób - wyjaśnia Ewa Kozik, kuratorka wystawy "Półprawda".

Jak to się stało, że właściciele dużej niemieckiej firmy zainteresowali się sztuką Europy Środkowo-Wschodniej? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Ewa Kozik (kuratorka wystawy "Półprawda")

Data emisji: 8.09.2017

Godzina emisji: 21.10

mg/ac

Czytaj także

100 lat awangardy. Wystawa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 12:18
4 listopada 1917 roku w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych otwarto I Wystawę Ekspresjonistów Polskich. Fakt ten został uznany za początek polskiej awangardy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kordegarda. Centrum Warszawy na dnie Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" odwiedziliśmy Galerię Kordegarda, gdzie organizowana jest wystawa prac Natalii Uryniuk "Balticarium - podwodny kalejdoskop".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Pągowska. 10 lat bez malarki

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 09:00
Na wystawę prac artystki zapraszaliśmy w "Poranku Dwójki". Ekspozycja zostanie otwarta 7 września w Piękna Gallery w Warszawie.
rozwiń zwiń