Witold Bańka: przejście ze świata sportu do polityki to była duża zmiana

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 18:00
Tym razem gościem audycji "Nieznani znani" był Witold Bańka, 33-letni minister sportu i turystyki, a wcześniej sportowiec, którego kariera lekkoatletyczna zakończyła się w dość dramatyczny sposób. 
Audio
  • Witold Bańka o swojej sportowej i politycznej karierze (Nieznani znani/Jedynka)
Witold Bańka w studiu radiowej Jedynki
Witold Bańka w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Witold Bańka był sprinterem. W 2007 roku wraz z drużyną zdobył dwa medale w sztafecie (4 x 400m): brązowy na Mistrzostwach Świata w Osace i złoty na Letniej Uniwersjadzie w Bangkoku. Rok później świetnie rozwijająca się sportowa kariera załamała się.

- Na ostatnim zgrupowaniu przed sezonem olimpijskim mój trener Jan Dera doznał wylewu. Ostatnie dwa miesiące przed Olimpiadą trenowałem sam, przeforsowałem się i doznałem kontuzji, która uniemożliwiła mi wyjazd na Igrzyska Olimpijskie. We wrześniu trener, którego traktowałem jak drugiego ojca, zmarł - wspomina Witold Bańka. Opowiada też, że później nie odniósł już większych sukcesów poza złotem na Letniej Uniwersjadzie w Belgradzie w 2009 roku.

Po zakończeniu kariery sportowej Bańka prowadził działalność gospodarczą, a w 2015 roku znalazł się w składzie rządu. - Przejście do świata polityki, na najwyższe szczeble zarządzania, to była duża zmiana. Przez pierwsze dni czułem się jak sportowiec, który wchodzi w bloki startowe. Było podekscytowanie, emocje, adrenalina, trema - mówi minister.

Dlaczego Witold Bańka nie studiował na AWF? Jak poznał swoją żonę? Jaką firmę prowadził? I czy jest mentalnym konserwatystą? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Nieznani znani

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Witold Bańka (minister sportu i turystyki)

Data emisji: 13.08.2017

Godzina emisji: 15.10

mg

Zobacz więcej na temat: Witold Bańka polityka SPORT

Czytaj także

Małgorzata Wassermann: codziennie rozliczam się ze swoim sumieniem

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 19:00
- Z wszystkiego, co robię - czy to była adwokatura, czy praca smoleńska, czy teraz w Sejmie - codzinnie rozliczam się przede wszystkim z własnym sumieniem. Jeżeli tu bym pozostawała w niezgodności, to myślę, że moja psychika nie byłaby w stanie normalnie fukcjonować - mówi Małgorzata Wassermann.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Tobiszowski: w moim rodzinnym domu mówiło się po śląsku

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 16:29
- Z dziadkami rozmawiałem tylko gwarą, choć rodzice dbali, byśmy posługiwali się również literacką polszczyzną. Moja małżonka też umie mówić po śląsku i do dziś często tak ze sobą rozmawiamy. Córka, choć zna gwarę, już rzadziej ją stosuje - mówi wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Jakubiak: jestem dumny z bycia Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 10:00
Zapraszamy na spotkanie z Markiem Jakubiakiem - przedsiębiorcą branży browarniczej i posłem ruchu Kukiz'15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Rulewski: w swoim życiu musiałem kilka razy narodzić się od nowa

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 18:23
- Chciałbym być jeszcze bardziej wolnym, chciałbym tworzyć. Dzisiaj oznacza to tworzenie nowego prawa. Takiego prawa, które byłoby narzędziem w życiu zwykłych ludzi - mówi senator.
rozwiń zwiń