Jarosław Zieliński: poezja Leśmiana jest dla mnie wielowymiarowym przeżyciem

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 17:30
- Pomimo dobrych wyników uzyskanych na studiach, bardzo dobrej obrony pracy magisterskiej nie otrzymałem pozytywnej rekomendacji, co uniemożliwiło mi kontynuowanie kariery naukowej - opowiada wiceszef MSWiA.
Audio
  • Jarosław Zieliński prywatnie (Nieznani znani/Jedynka)
Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński
Wiceszef MSWiA Jarosław ZielińskiFoto: Wojciech Kusiński

- Z zawodu jestem nauczycielem. Ukończyłem polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Pewnie gdyby wtedy była inna sytuacja polityczna, a był to rok 1986, prawdopodobnie dziś byłbym pracownikiem uniwersytetu lub innej placówki naukowej - mówi Jarosław Zieliński.

Wybór kierunku studiów był związany z chęcią oderwania się od szarej rzeczywistości PRL. W technikum mechanicznym, które skończył przed pójściem na studia brakowało mu literatury. Zajęcia i przedmioty techniczne wypełniały większość palety przedmiotowej.

- Uczęszczając na lekcje języka polskiego czuliśmy się wyjątkowo, panował nastrój odświętny. Wielu uczniów przed wejściem do pracowni języka polskiego przyczesywało grzebieniem włosy, aby wyglądać na godnego uczestniczenia w tych zajęciach - wspomina gość audycji.

Polityk opowiada o swojej fascynacji twórczością Bolesława Leśmiana. Wspomina, że miał ambicję stworzyć swoistą monografię na temat Leśmiana. Grono naukowe uznało, że praca magisterska napisana na temat jego twórczości jest dobrą podstawą do rozpoczęcia przewodu doktorskiego i kontynuowania badań dotyczących twórczości poety, praca nigdy jednak nie powstała ze względu na utrudnienia ze strony ówczesnych władz.

Nauczyciel, kurator, dyrektor szkoły, burmistrz, samorządowiec... To nie wszystkie ze stanowisk jakie w swoim życiu piastował Jarosław Zieliński. Wiele mówi się o jego życiu zawodowym, a kim jest prywatnie? Zapraszamy do wysłuchania audycji "Nieznani znani".

***

Znane nazwiska, nieznane historie. Jakie życie prowadzą osoby, które mają wpływ na nasze życie? Kim są, gdy gasną światła kamer i schodzą z areny politycznych walk? Czy twarz, którą znamy z telewizji, jest prawdziwym obliczem, dorabianą gębą, a może celowo zakładaną maską, za którą skrywa się… ktoś zupełnie inny? Dobre historie, nieznane fakty, życiowe dramaty, anegdoty, zaskakujące opinie i deklaracje…

***

Tytuł audycji: Nieznani znani

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Jarosław Zieliński (wiceszef MSWiA)

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 15.10

ac/ag

Czytaj także

Marek Jakubiak: jestem dumny z bycia Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 10:00
Zapraszamy na spotkanie z Markiem Jakubiakiem - przedsiębiorcą branży browarniczej i posłem ruchu Kukiz'15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Rulewski: w swoim życiu musiałem kilka razy narodzić się od nowa

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 18:23
- Chciałbym być jeszcze bardziej wolnym, chciałbym tworzyć. Dzisiaj oznacza to tworzenie nowego prawa. Takiego prawa, które byłoby narzędziem w życiu zwykłych ludzi - mówi senator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Zieliński: w Polsce nie ma zwiększonego zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 09:54
Polskie służby są w stałym kontakcie ze służbami państw zachodnich, w Polsce nie ma zwiększonego zagrożenia w związku z zamachami w Hiszpanii - powiedział w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
rozwiń zwiń