Ewa Błaszczyk miała przystawiony "pistolet do skroni"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 21:00
Współtwórczyni kliniki Budzik opowiada, jak doszło do tego, że zajęła się działalnością społecznikowską. Wcale nie chciała, ale zmusiły ją do tego okoliczności.
Audio
  • Ewa Błaszczyk opowiada o pomocy ludziom, którzy zapadli w śpiączkę (Nieznani znani/Jedynka)
Ewa Błaszczyk
Ewa BłaszczykFoto: Andrzej Gralewski/Polskie Radio

Dokładnie 100 dni po śmierci męża Ewy Błaszczyk, Jacka Janczarskiego, ich córka Ola zachłysnęła się tabletką. Ustała praca serca, a dziewczynka po reanimacji zapadła w śpiączkę. Wówczas okazało się, że służba zdrowia nie jest w stanie jej pomóc, bo nie było i nadal nie ma odpowiednich procedur. - Nie chciałam być społecznikiem, ale miałam przystawiony pistolet do skroni - wspomina.

Dlatego postawiona pod ścianą Błaszczyk powołała fundację, która pomaga osobom w takim stanie, jak Ola. Akcja zaczęła zataczać coraz szersze kręgi. A klinika ma coraz więcej sukcesów, choć wybudzeni muszą przechodzić dalszą rehabilitację. - To zależy od indywidualnego uszkodzenia - wyjaśnia bohaterka audycji. Ola jeszcze się nie wybudziła, ale podłączona do stymulatora mózgu czuje się coraz lepiej.

Ewa Błaszczyk przyznała, że odmierza czas od chwili wypadku córki. - Nie wracam do tego punktu i nie zadaję pytania "dlaczego", tylko jest to, co jest i teraz liczy się to, jak nad tym zapanować, żeby to miało sens, żeby się chciało. I to jest jedyne, co mnie interesuje - mówi gość Jedynki. Cieszy się, że w Budziku dziecięcym wybudziło się 39 dzieci, a w dorosłym cztery osoby, choć działa od niedawna.

Aktorka wspomina rozwój współpracy z Japończykami, dotyczącej wszczepiania symulatorów mózgu i snuje plany na przyszłość związane z rozwojem najnowocześniejszych technologii medycznych. - Nie wolno rezygnować i trzeba cały czas szukać czegoś nowego i to nas napędza - podkreśla.

Jak przyjęła rodzinne nieszczęście druga córka? Jak pomaga się osobom w śpiączce, jak można trafić do kliniki Budzik i jak wesprzeć działalność fundacji? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Nieznani Znani" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Ewa Błaszczyk (aktorka, społecznik, współtwórczyni kliniki Budzik, założycielka fundacji Akogo?)

Data emisji: 21.12.2017

Godzina emisji: 20.11

ag/mg

Czytaj także

"Budzik" budzi do życia - koncert w gwiazdorskiej obsadzie!

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 14:21
- Kiedy stałem na scenie i miałem za sobą chór znakomitych artystów, oni dodawali mi siły. Myślę, że dodają też siły lekarzom i wszystkim pracującym w Klinice "Budzik" - mówił o niezwykłym koncercie Jacek Cygan. Wydarzenie, któremu patronuje Polskie Radio, w czasie Świąt Wielkanocnych pokaże Telewizja Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Błaszczyk: przy "Misji" Morricone czuć sprawczą moc

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 21:55
- Robię miny do tej muzyki, wędruję z nią – mówiła w Jedynce aktorka zafascynowana ścieżką dźwiękową, którą do obrazu Roland Joffé skomponował Ennio Morricone.
rozwiń zwiń