X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ewa Błaszczyk miała przystawiony "pistolet do skroni"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 21:00
Współtwórczyni kliniki Budzik opowiada, jak doszło do tego, że zajęła się działalnością społecznikowską. Wcale nie chciała, ale zmusiły ją do tego okoliczności.
Audio
  • Ewa Błaszczyk opowiada o pomocy ludziom, którzy zapadli w śpiączkę (Nieznani znani/Jedynka)
Ewa Błaszczyk
Ewa BłaszczykFoto: Andrzej Gralewski/Polskie Radio

Dokładnie 100 dni po śmierci męża Ewy Błaszczyk, Jacka Janczarskiego, ich córka Ola zachłysnęła się tabletką. Ustała praca serca, a dziewczynka po reanimacji zapadła w śpiączkę. Wówczas okazało się, że służba zdrowia nie jest w stanie jej pomóc, bo nie było i nadal nie ma odpowiednich procedur. - Nie chciałam być społecznikiem, ale miałam przystawiony pistolet do skroni - wspomina.

Dlatego postawiona pod ścianą Błaszczyk powołała fundację, która pomaga osobom w takim stanie, jak Ola. Akcja zaczęła zataczać coraz szersze kręgi. A klinika ma coraz więcej sukcesów, choć wybudzeni muszą przechodzić dalszą rehabilitację. - To zależy od indywidualnego uszkodzenia - wyjaśnia bohaterka audycji. Ola jeszcze się nie wybudziła, ale podłączona do stymulatora mózgu czuje się coraz lepiej.

Ewa Błaszczyk przyznała, że odmierza czas od chwili wypadku córki. - Nie wracam do tego punktu i nie zadaję pytania "dlaczego", tylko jest to, co jest i teraz liczy się to, jak nad tym zapanować, żeby to miało sens, żeby się chciało. I to jest jedyne, co mnie interesuje - mówi gość Jedynki. Cieszy się, że w Budziku dziecięcym wybudziło się 39 dzieci, a w dorosłym cztery osoby, choć działa od niedawna.

Aktorka wspomina rozwój współpracy z Japończykami, dotyczącej wszczepiania symulatorów mózgu i snuje plany na przyszłość związane z rozwojem najnowocześniejszych technologii medycznych. - Nie wolno rezygnować i trzeba cały czas szukać czegoś nowego i to nas napędza - podkreśla.

Jak przyjęła rodzinne nieszczęście druga córka? Jak pomaga się osobom w śpiączce, jak można trafić do kliniki Budzik i jak wesprzeć działalność fundacji? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Nieznani Znani" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Ewa Błaszczyk (aktorka, społecznik, współtwórczyni kliniki Budzik, założycielka fundacji Akogo?)

Data emisji: 21.12.2017

Godzina emisji: 20.11

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Budzik" budzi do życia - koncert w gwiazdorskiej obsadzie!

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 14:21
- Kiedy stałem na scenie i miałem za sobą chór znakomitych artystów, oni dodawali mi siły. Myślę, że dodają też siły lekarzom i wszystkim pracującym w Klinice "Budzik" - mówił o niezwykłym koncercie Jacek Cygan. Wydarzenie, któremu patronuje Polskie Radio, w czasie Świąt Wielkanocnych pokaże Telewizja Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Błaszczyk: przy "Misji" Morricone czuć sprawczą moc

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 21:55
- Robię miny do tej muzyki, wędruję z nią – mówiła w Jedynce aktorka zafascynowana ścieżką dźwiękową, którą do obrazu Roland Joffé skomponował Ennio Morricone.
rozwiń zwiń