Prof. Anita Panek po 76 latach opuściła Brazylię, by powrócić do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 14:50
Urodzona w Krakowie 1 września 1930 roku w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Jej życie to gotowy scenariusz na film pełen zwrotów akcji. O tym życiu opowiedziała w radiowej Jedynce. Gościem audycji "Nieznani znani" była prof. Anita Dolly Panek, światowej sławy biochemiczka pochodzenia polsko-żydowskiego.
Audio
  • Historia życia prof. Anity Panek (Nieznani znani/Jedynka)
Wawel
WawelFoto: shutterstock.com

Dramatyczna historia w jej życiu rozpoczęła się podczas wakacji za granicą w 1939 roku.

- Rodzice postanowili spędzić dwa tygodnie wakacji na plaży blisko Monako. Wyjechaliśmy 13 sierpnia 1939 roku i mieliśmy wrócić 1 września. Absolutnie wszystko zostawiliśmy w Krakowie. 1 września przy śniadaniu usłyszeliśmy w radiu, że pierwsze bomby spadły w Gdańsku. Mój ojciec wstał od stolika, zadzwonił do babci, wrócił i powiedział, że to będzie krótka sprawa, że nie warto się ruszać. Zostaliśmy we Francji i zaczęła się walka o byt. Przez dłuższy czas byliśmy w Vichy, potem w Paryżu. Granicę z Hiszpanią przekroczyliśmy piechotą w nocy. W Madrycie było bardzo ciężko i strasznie trudno było dostać jakąś wizę. Dalej w rachubę wchodziło Haiti albo Brazylia. Mój ojciec wybrał Brazylię - wspomina biochemiczka.

Dzięki wnukowi Carlosowi, po ponad 70 latach, Anita Panek wróciła do Polski.

- Wnuk Carlos postanowił, że chce studiować w Polsce. Wszyscy byliśmy zaskoczeni i odradzaliśmy mu to, bo nie mówił ani słowa po polsku. Ale się uparł i sam wszystko załatwił. Poszedł do ambasady i dostał jedno z dwóch możliwych stypendiów. Warunek był taki, że przez rok będzie się uczył polskiego i jeśli zdoła się nauczyć mówić, pisać, czytać, to wtedy będzie mógł wybrać uniwersytet. Ja wtedy z nim przyjechałam, pomagałam przez kilkanaście dni i wróciłam do Brazylii. Wnuk zdał ten egzamin, poszedł na historię, potem zrobił magistra z retoryki na UJ. Odkąd on tu był, ja do niego przyjeżdżałam. Teraz chodzę na Westerplatte 9, gdzie mój ojciec spędził młode lata przed ślubem - mówiła.    

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Nieznani Znani" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Anita Dolly Panek (światowej sławy biochemiczka pochodzenia polsko-żydowskiego)

Data emisji: 15.02.2018

Godzina emisji: 20.11

abi/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartosz Kownacki: od dziecka wiedział, że zostanie prawnikiem

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 12:18
Ma niecałe 40 lat, a w polityce osiągną już naprawdę dużo. Jest politykiem i prawnikiem, a od 2015 roku pełni funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Gościem audycji "Nieznani znani" był Bartosz Kownacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznana twarz Marka Suskiego. Opowiedział o swojej pasji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 12:45
- Kiedy byłem mały marzyłem o pięknych obrazach, ale myślałem, że nigdy nie będzie mnie na nie stać. Wtedy pomyśłałem, że nauczę się malować i sam sobie je namaluję - mówi w audycji "Nieznani znani" szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Deszkiewicz: w mediach cenię przede wszystkim rzetelność

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 10:00
Już jako mały chłopiec Tadeusz Deszkiewicz występował przed radiowym mikrofonem. Jako dorosły człowiek przez lata pracował w Polskim Radiu, a teraz sprawuje funkcję prezesa Radia Dla Ciebie. Jest także doradcą prezydenta ds. kultury. W audycji "Nieznani znani" mówił m.in. o tym, co ceni w dziennikarstwie oraz gdzie widzi granicę między sztuką a kiczem.
rozwiń zwiń