Ewa Kochanowska: mąż urodził się z piętnem Katynia

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 12:12
- Nie wiem, czy kiedykolwiek zaakceptuję to, co się stało. Taka strata, wyrwa, rana pozostaje zawsze niezabliźniona - mówi w audycji "Nieznani znani" wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej. 
Audio
  • Ewa Kochanowska: mąż urodził się z piętnem Katynia (Nieznani znani/Jedynka)
Ewa Kochanowska
Ewa KochanowskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ewa Kochanowska zdradza, że ten wyczekiwany przez wiele osób wiosenny czas bardzo długo był dla niej niezwykle trudny. - Mąż był wielkim wielbicielem nowalijek, więc kiedy przychodziła wiosna udawał się na pobliskie stragany, wiele mu to sprawiało radości, cieszył się, że zaczyna się nowe życie. Przez kilka lat po katastrofie nie mogłam przejść obok takiego straganu. Miałam z tym duży problem. Teraz robię to dla jego pamięci. Już nie boli mnie tak bardzo - podkreśla rozmówczyni Małgorzaty Raczyńskiej.

- Mężowi bardzo zależało na tym, żeby pojechać do Katynia. Jednym z powodów było to, że kiedy rodził się w kwietniu 1940 roku, tam w Katyniu rozstrzeliwano polskich jeńców. Urodził się jakby z piętnem tego Katynia - mówi wdowa po Januszu Kochanowskim. - Dodatkowo, córka była tam z wycieczką szkolną, było to dla niej wielkie przeżycie, dużo opowiadała i Janusz zawsze czynił sobie wyrzuty, że był w wielu miejscach na świecie i nie dojechał nigdy do Katynia. I okazało się, że rzeczywiście nigdy nie dojechał... - dodaje. 

Jakim byli małżeństwem? Czy Ewa Kochanowska przeczuwała, że może dojść do tragedii? W jakich okolicznościach dowiedziała się o katastrofie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Czytaj więcej:
Katastrofa Smoleńsk_tu1541200wiki.jpg
Zobacz serwis specjalny: KATASTROFA SMOLEŃSKA

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

***

Tytuł audycji: "Nieznani Znani" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Ewa Kochanowska (wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim)

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 20.10

kh/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wykluczenia z PO, zawieszenia członkostwa w Nowoczesnej. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 16:30
Posłowie Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak zostali wykluczeni z PO. Natomiast troje posłów Nowoczesnej zawiesza swoje członkostwo w klubie na miesiąc. Chodzi o Joannę Scheuring-Wielgus, Joannę Schmidt i Krzysztofa Mieszkowskiego. To konsekwencje odrzucenia przez Sejm w pierwszym czytaniu projektu liberalizującego ustawę aborcyjną, autorstwa komitetu "Ratujmy Kobiety". O sytuacji w partiach opozycyjnych mówili w Rozmowie PR24 Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), Joanna Fabisiak (wykluczona z PO), Andrzej Kryj (PiS) i Piotr Zgorzelski (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Kidawa-Błońska: nikt nigdy nie został wykluczony z PO za poglądy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 09:44
- Chcę jeszcze raz podkreślić, że nikt nigdy nie był z naszej partii wykluczony czy ukarany, dlatego że ma takie czy inne poglądy – powiedziała w "Sygnałach dnia" wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politolog: Kwestia aborcji dzieli opozycję

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 15:22
– To niezrozumiałe, dlaczego Platforma Obywatelska wprowadziła w kontekście tak skrajnych rozwiązań dyscyplinę partyjną – mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki, politolog. W ten sposób ekspert odniósł się do głosowania ws. projektu liberalizującego prawo aborcyjne. Inicjatywa przepadła, m.in. dlatego że część posłów opozycji, pomimo obecności na sali posiedzeń, nie wzięła udziału w głosowaniu.
rozwiń zwiń