Kulturowe dziedzictwo Europy i świata

Justyna Napiórkowska, historyk sztuki, jest pełna uznania dla ratowników, którzy gasili katedrę Notre Dame w Paryżu, którzy z narażeniem życia ratowali bezcenne zabytki. – Myślę, że z tych zgliszczy wyrośnie coś dobrego, wyrośnie jakaś wspólnota, jakaś chęć odbudowy, jakaś chęć odtworzenia i to będzie epizod wpisany w historię katedry, ale niezamykający jej – mówi gość audycji Nieznani znani.
Katedra Notre Dame w Paryżu
Katedra Notre Dame w ParyżuFoto: Viacheslav Lopatin/shutterstock
O Audycji

Jej zdaniem, toc co ten pożar zrobił w umysłach ludzi na całym świecie, jest niebywałe. - Zobaczyliśmy, co znaczy dla nas dziedzictwo kulturowe, które bardzo często jest sprowadzane do roli takiego, mówiąc potocznie, gadżetu - ocenia. Zwraca uwagę, że nie powinno się takich obiektów kulturowych, jak katedra sprowadzać do formy kulturalnej rozrywki.

Justyna Napiórkowska jest przekonana, że ten pożar będzie do niej wracał wielokrotnie. Wspomina, że czegoś podobnego w odniesieniu do dziedzictwa kulturowego doznała w Wenecji, kiedy podczas jednej z wizyt trafiła na czas wielkiej wody, czyli podtopienia miasta na o wiele większą skalę niż zazwyczaj. W jej ocenie, światowe dziedzictwo kulturowe jest chronione niedostatecznie.

Posłuchaj całej rozmowy, w której poruszono również sprawę dziedzictwa, jakim są zwyczaje i sztuka związane ze świętami.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

***

Tytuł audycji: "Nieznani znani" 

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: Justyna Napiórkowska (historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 21.04.2019

Godzina emisji: 15.10

ag

Playlista