X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kulturowe dziedzictwo Europy i świata

Justyna Napiórkowska, historyk sztuki, jest pełna uznania dla ratowników, którzy gasili katedrę Notre Dame w Paryżu, którzy z narażeniem życia ratowali bezcenne zabytki. – Myślę, że z tych zgliszczy wyrośnie coś dobrego, wyrośnie jakaś wspólnota, jakaś chęć odbudowy, jakaś chęć odtworzenia i to będzie epizod wpisany w historię katedry, ale niezamykający jej – mówi gość audycji Nieznani znani.
Katedra Notre Dame w Paryżu
Katedra Notre Dame w ParyżuFoto: Viacheslav Lopatin/shutterstock
O Audycji

Jej zdaniem, toc co ten pożar zrobił w umysłach ludzi na całym świecie, jest niebywałe. - Zobaczyliśmy, co znaczy dla nas dziedzictwo kulturowe, które bardzo często jest sprowadzane do roli takiego, mówiąc potocznie, gadżetu - ocenia. Zwraca uwagę, że nie powinno się takich obiektów kulturowych, jak katedra sprowadzać do formy kulturalnej rozrywki.

Justyna Napiórkowska jest przekonana, że ten pożar będzie do niej wracał wielokrotnie. Wspomina, że czegoś podobnego w odniesieniu do dziedzictwa kulturowego doznała w Wenecji, kiedy podczas jednej z wizyt trafiła na czas wielkiej wody, czyli podtopienia miasta na o wiele większą skalę niż zazwyczaj. W jej ocenie, światowe dziedzictwo kulturowe jest chronione niedostatecznie.

Posłuchaj całej rozmowy, w której poruszono również sprawę dziedzictwa, jakim są zwyczaje i sztuka związane ze świętami.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

***

Tytuł audycji: "Nieznani znani" 

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: Justyna Napiórkowska (historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 21.04.2019

Godzina emisji: 15.10

ag

Playlista