Ks. Piotr Mazurkiewicz: człowiek dojrzewa w wierze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 14:28
- Nawet jeśli chodzi o służenie w przekazywaniu wiary, to nie jest to sedno sprawy. Pierwsza jest zawsze osobista relacja z Chrystusem - mówi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. Kiedy i w jaki sposób gość Jedynki poczuł powołanie?
Audio
  • Jak powiązać wiarę z nauką? Rozmowa z ks. prof. Piotrem Mazurkiewiczem (Jedynka/ Nieznani Znani)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ray Bond/Shutterstock.com

Prezbiter katolicki, prof. dr hab., nauczyciel akademicki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, sekretarz Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE w latach 2008–2012, ale także politolog, socjolog, kulturoznawca, konserwatywny publicysta i jeden z największych intelektualistów w polskim Kościele. Tak w telegraficznym skrócie można opisać postać ks. Piotra Mazurkiewicza.

Ks. Piotr Mazurkiewicz wstąpił do seminarium tuż po zakończeniu nauki na Politechnice Warszawskiej. Chociaż zastanawiał się nad tym dużo wcześniej. - Na zakończenie drugiego roku studiów miałem moment, kiedy myślałem, że właściwie powinienem pójść do seminarium. Jednak decyzja z moim przewodnikiem duchowym była taka, że jak coś się zaczyna, to trzeba to skończyć. W związku z tym skończyłem studia. […] Trzy lata później wstąpiłem do seminarium - opowiada ks. Piotr Mazurkiewicz.

Do dzisiaj pasją ks. Piotra Mazurkiewicza pozostaje politologia, którą wykłada na UKSW. Jak traktuje politykę, która często jest po prostu brudna? - Mam czteroletnie doświadczenie ze spotkań ze światem polityki w Brukseli. Z jednej strony jest to doświadczenie zawirowań i tego o czym człowiek wolałby nie wiedzieć, ale z drugiej strony jest to także bardzo optymistyczne doświadczenie, że również tam spotyka się ludzi, którzy naprawdę są bardzo prawi. Myślę tu o politykach z różnych krajów europejskich, ale także o kilku osobach, które są aktywnymi polskimi politykami do dzisiaj - dodaje.

Czy ks. Mazurkiewiczowi udaje się powiązać wiarę z nauką? Dlaczego praca ze studentami jest przyjemnością? Co jest najistotniejsze w kapłaństwie? Czy ks. Mazurkiewicz odczuł kiedyś zwątpienie?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Nieznani znani"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (duchowny, politolog, socjolog, kulturoznawca, publicysta)

Data emisji: 23.06.2019

Godzina emisji: 15.09

DS/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Szumowski: chciałem być fizykiem

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 13:20
Minister zdrowia i uznany kardiolog nie miał w rodzinie lekarskich wzorców. Matka była polonistką, ojciec inżynierem, a on chciał robić karierę naukową jako fizyk. Lekarzem został, bo nikt go do tego nie namawiał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O sytuacji w polskim Kościele katolickim

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 11:45
Przyczynkiem do rozmowy była wypowiedź Leszka Jażdżewskiego, który 3 maja wystąpił na Uniwersytecie Warszawskim przed Donaldem Tuskiem. Redaktor naczelny pisma "Liberte" powiedział między innymi, że "Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".
rozwiń zwiń