Jan Śpiewak: jestem miejskim aktywistą. Zawsze angażowałem się w publiczne sprawy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 15:00
- Broniliśmy osiedla domków fińskich. To były pierwsze miejsca gdzie mieszkali ludzie w nowych domach po powstaniu. My to miejsce obroniliśmy, a pierwotnie miały tam powstać apartamenty, co nam się bardzo nie spodobało - powiedział na antenie radiowej Jedynki Jan Śpiewak. 
Audio
  • Jan Śpiewak gościem radiowej Jedynki (Nieznani znani/Jedynka)
Jan Śpiewak
Jan ŚpiewakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jan Śpiewak jest miejskim aktywistą, socjologiem, działaczem społecznym i prezesem Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. Miał swój udział w ujawnieniu afery reprywatyzacyjnej  i mimo młodego wieku udało mu się pomóc wielu ludziom - Zgłosiła się do mnie jedna z dziewczyn i powiedziała ze przed jej domem ktoś chce wybudować apartamenty, gdzie od zawsze był ogród jordanowski. Ja nie byłem ofiarą reprywatyzacji, ale ta inwestycja przed oknami mojej przyjaciółki która miała stracić park, plac zabaw dla dzieci to był ten pierwszy moment, że jest coś takiego jak reprywatyzacja i to istnieje - dodaje aktywista. 

Gość w audycji "Nieznani znani" opowiedział o historii swojej rodziny i żydowskich korzeniach - Mój tata był wychowany w domu artystów, poetów. Mama mojego taty Anna Kamińska była wybitną poetką, która przyjaźniła się z ks. Twardowskim. Ten słynny wiersz który wszyscy czytają "Spieszmy się kochać ludzi..." był adresowany do mojej babci, która była w żałobie po śmierci mojego dziadka - mówi Jan Śpiewak. 

W rozmowie z Małgorzatą Raczyńską miejski aktywista przyznaje, że bardzo ważne jest pielęgnowanie korzeni. - Poznawanie historii rodzinnej było bardzo ciekawe. Nie jest tak, że dobrze znaliśmy historię rodziny. Część moich dziadków jest z Galicji i Krakowa, moja babcia była urodzona w Krasnymstawie. To są bardzo różne historie, które odbijają XX wiek i polskie losy - stwierdza. 

Jak gość audycji pan ocenia działalność Muzeum Historii Żydów Polskich Polin? Czy Jan Śpiewak jest szczęśliwym człowiekiem?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Nieznani znani 

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Jan Śpiewak (aktywista miejski, socjolog) 

Data emisji: 7.07.2019

Godzina emisji: 15.11

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym są elity?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 15:00
Czy w Polsce mamy elity? Czy może jednak ci, którzy chcieliby za te elity uchodzić, przypisują sobie ten tytuł? W audycji "Gdzie jest pan Cogito" goście Małgorzaty Raczyńskiej debatowali na temat różnic w pojęciu "elit"i jego znaczeniu w aspekcie społecznym i  historycznym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gozdowski: Warszawa nie jest jeszcze stracona

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 15:01
- To że okolice Jeziorka Czerniakowskiego mogą zostać zabudowane było wiadomo od siedmiu lat, kiedy to zostało uchwalone studium zagospodarowania tego terenu – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gozdowski ze Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.     
rozwiń zwiń