M. Gosiewska: pomaganie sprawia, że czujemy radość z naszego życia

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 16:03
- Pomagając innym, tak naprawdę robimy wiele dla siebie. To, co dajemy, potem do nas wraca i bardzo pięknie wypełnia nasze życie - mówi Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu. Dlaczego przez całe życie pomaga innym? Czy Lech Kaczyński był dobrym szefem? Jak wielu jej przyjaciół zginęło w katastrofie smoleńskiej?
Audio
  • Małgorzata Gosiewska - związana od zawsze z braćmi Kaczyńskimi? (Jedynka/ Nieznani znani)
Małgorzata Gosiewska
Małgorzata GosiewskaFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Małgorzata Gosiewska znana jest od zawsze jako wierna jednej opcji. Jej polityczna droga jest związana z Lechem Kaczyńskim Jarosławem Kaczyńskim. Obecnie pełni funkcję wicemarszałka Sejmu, jest posłanką trzech kadencji, przez wiele lat była związana z samorządem.

- Praca w samorządzie bardzo dużo daje. Miałam to szczęście, że przechodziłam przez różne szczeble samorządu: Radę Gminy, Radę Warszawy i Sejmik Wojewódzki. Pełniłam też funkcje wykonawcze, które wspominam bardzo ciepło. Byłam wiceburmistrzem w dzielnicy Ursus, gdzie poznałam wspaniałych ludzi. Kiedy spotykam mieszkańców Ursusa i oni mówią mi "dzień dobry pani burmistrz", to sprawia mi to wielką radość. Pewnie do końca życia będę dla nich burmistrzem, a to znaczy, że dobrze pamiętają mnie z tamtego okresu - opowiada Małgorzata Gosiewska.

Gość Jedynki miło wspomina Lecha Kaczyńskiego. - W zasadzie moim pierwszym szefem był właśnie śp. prezydent Lech Kaczyński. Wprowadził mnie w wiele zagadnień i uczył, że polityka jest służbą. Pamiętam go jako rewelacyjnego szefa, który był twardy i wymagał, ale kiedy miał wolną chwilę i mógł sobie na to pozwolić, opowiadał o wielu interesujących wydarzeniach. Ja i inni współpracownicy uwielbialiśmy go słuchać. Opowiadał nam o rzeczach, o których nawet nie można było przeczytać. Mówił o latach 70. i 80., o pierwszych strukturach Solidarności, Pierwszej Krajówce i różnorodności osób, które się tam przewijały - słyszymy.

Małgorzata Gosiewska, pracując w Kancelarii Prezydenta RP, rozpoczęła współpracę z organizacjami pozarządowymi, które zajmowały się międzynarodową pomocą humanitarną. - To zaczęło się w 2008 roku od wojny w Gruzji. Udało się przywieźć do Polski prawie 300 dzieci uchodzćów, które przeżyły wojnę i widziały śmierć. Przygotowaliśmy dla nich pomoc pscychologiczną. Kiedy patrzę z perspektywy czasu, to było to naprawdę olbrzymie wyzwanie. Robiliśmy to w błyskawicznym tempie, ponieważ chcieliśmy jak najszybciej przywieźć te dzieciaki do Polski, aby dać rodzicom czas na przygorowanie i odbudowanie domów i odnalezienie się w nowej sytuacji - dodaje Małgorzata Gosiewska.

Jakie wypracowania pisała w szkole Małgorzata Gosiewska? Czy miesięcznice zbudowały wspólnotę, dzięki której Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne? Jak Małgorzata Gosiewska wspomina Majdan na Ukrainie?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Nieznani znani"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: Małgorzata Gosiewska (wicemarszałek Sejmu)

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 15.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa: odsłonięto pomnik smoleński na placu Piłsudskiego. "Wyraz naszej pamięci i wdzięczności"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 18:11
Dziś o godzinie 15.30 odsłonięto pomnik smoleński. W symbolicznym akcie dokonali tego przedstawiciele rodzin wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Kilkanaście minut później Jarosław Kaczyński uroczyście odsłonił kamień węgielny pod pomnik śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Semka: za te słowa Lech Kaczyński powinien mieć w Kijowie pomnik

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 14:04
- Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2009 roku na Westerplatte było jednym wielkim ostrzeżeniem przed tolerowaniem retoryki siły. Za te słowa prezydent Lech Kaczyński powinien mieć w Kijowie pomnik - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Semka, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń