Wychowany na harcerskich wartościach

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 15:00
Od kilkudziesięciu lat pracuje dla dobra Polski, za komuny w podziemiu, a po 1989 roku zawsze po prawej stronie sceny politycznej. Jego życiorys to dowód tego, że przez życie można przejść wyprostowanym. Zapraszamy do rozmowy z Piotrem Naimskim, ministrem w KPRM, byłym działaczem opozycji demokratycznej i harcerzem.
Audio
  • Harcerstwo i opozycja demokratyczna w życiu Piotra Naimskiego (Jedynka/ Nieznani Znani)
Piotr Naimski
Piotr NaimskiFoto: PAP/ Marcin Bielecki

Piotr Naimski już jako 14-latek zaangażował się w życie społeczne. Zapisał się wówczas do 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta "Czarna Jedynka", która odwoływała się do wartości polskiego skautingu. Czy harcerstwo stało się dla naszego gościa drogowskazem na całe życie? - W latach 60. "Czarna Jedynka" była drużyną harcerską, która funkcjonowała poza ówczesnym systemem. Mieliśmy swój kodeks wewnętrzny i stopnie harcerskie, które zostały zlikwidowane w oficjalnym ZHP w 1961 roku za sprawą Jacka Kuronia. Utrzymaliśmy to, bo w pewnym sensie była to oaza niezależnej działalności. Równocześnie w naszych szeregach byli starsi koledzy, którzy za swój cel przyjęli wychowywanie młodych ludzi do działania w polskim duchu. Z czasem byłem instruktorem, drużynowym i komendantem szczepu - staraliśmy się utrzymać wychowawczą linię, która sprowadzała się do tego, że Polska jest ważna, trzeba niezależnie myśleć, niezależnie działać i przygotowywać w dążeniach do niepodległości - mówi Piotr Naimski.

W grudniu 1970 roku doszło do krwawej pacyfikacji robotniczego protestu na Wybrzeżu. Piotr Naimski wraz z innymi druhami z drużyny zaangażował się w roznoszenie ulotek, które nawoływały do przyjścia do stacji krwiodawstwa przy ul. Saskiej w Warszawie, aby oddać krew dla rannych na Wybrzeżu. – To była odruchowa reakcja. Zginęli robotnicy, którzy zostali rozstrzelani na ulicach Gdańska i Gdyni, było dużo rannych i my traktowaliśmy to jako wyraz solidarności. Dla nas młodych ludzi było to bardzo duże i głębokie przeżycie. Pamiętam, że jednym z zadań potrzebnych do uzyskania stopnia ćwika podczas obozu letniego w 1971 roku, była podróż do Trójmiasta i zebranie informacji dotyczących tych tragicznych wydarzeń. To było dość karkołomne, bo nasi harcerze i harcerki po prostu ryzykowali, podobnie jak my wysyłając ich tam. Podjęliśmy jednak to ryzyko świadomie, bo uważaliśmy, że jednym z koniecznych elementów kształtowania młodych ludzi, jest doprowadzenie ich do głębokiej świadomości, czym jest komunistyczna władza i gdzie żyjemy - dodaje Piotr Naimski.

A jakim krajem jesteśmy dziś w 2019 roku? - Dużym państwem europejskim. Ważnym krajem dla Środkowej Europy. Krajem, który ma inicjatywę polityczną wykraczającą poza region, w którym Polska leży. Nasze inicjatywy są ważne dla całej Europy, również wewnątrz Unii Europejskiej, a także w szerszym kontekście, ponieważ współpraca Polski ze Stanami Zjednoczonymi wykracza poza rutynowe kontakty. Jestem zdania, że europejskie relacje z USA są fundamentem niezależności Europy i jeżeli w tej dziedzinie Polska w tej chwili przoduje, to jest dobrze - twierdzi gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Nieznani znani"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: Piotr Naimski (minister w KPRM)

Data emisji: 04.08.2019

Godzina emisji: 15.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Naimski: KOR zrzeszał ludzi najwyższego szacunku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 14:00
- Mieliśmy ludzi godnych najwyższego szacunku - mówi o członkach KOR jeden z jego założycieli, Piotr Naimski. Dziś - 23 września - mija 40 lat od powstania Komitetu Obrony Robotników - pierwszego opozycyjnego ugrupowania w PRL, walczącego o prawa robotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Pociej: w telewizji śniadaniowej byłem ekspertem od tematów, które dotyczą życia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 13:03
Aleksander Pociej poza tym, że jest senatorem PO i byłym adwokatem, to może pochwalić się także udziałem w popularnych programach talk show. W radiowej Jedynce opowiedział m.in. o swoich poglądach politycznych oraz obecności w telewizji śniadaniowej.
rozwiń zwiń