X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wychowany na harcerskich wartościach

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 15:00
Od kilkudziesięciu lat pracuje dla dobra Polski, za komuny w podziemiu, a po 1989 roku zawsze po prawej stronie sceny politycznej. Jego życiorys to dowód tego, że przez życie można przejść wyprostowanym. Zapraszamy do rozmowy z Piotrem Naimskim, ministrem w KPRM, byłym działaczem opozycji demokratycznej i harcerzem.
Audio
  • Harcerstwo i opozycja demokratyczna w życiu Piotra Naimskiego (Jedynka/ Nieznani Znani)
Piotr Naimski
Piotr NaimskiFoto: PAP/ Marcin Bielecki

Piotr Naimski już jako 14-latek zaangażował się w życie społeczne. Zapisał się wówczas do 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta "Czarna Jedynka", która odwoływała się do wartości polskiego skautingu. Czy harcerstwo stało się dla naszego gościa drogowskazem na całe życie? - W latach 60. "Czarna Jedynka" była drużyną harcerską, która funkcjonowała poza ówczesnym systemem. Mieliśmy swój kodeks wewnętrzny i stopnie harcerskie, które zostały zlikwidowane w oficjalnym ZHP w 1961 roku za sprawą Jacka Kuronia. Utrzymaliśmy to, bo w pewnym sensie była to oaza niezależnej działalności. Równocześnie w naszych szeregach byli starsi koledzy, którzy za swój cel przyjęli wychowywanie młodych ludzi do działania w polskim duchu. Z czasem byłem instruktorem, drużynowym i komendantem szczepu - staraliśmy się utrzymać wychowawczą linię, która sprowadzała się do tego, że Polska jest ważna, trzeba niezależnie myśleć, niezależnie działać i przygotowywać w dążeniach do niepodległości - mówi Piotr Naimski.

W grudniu 1970 roku doszło do krwawej pacyfikacji robotniczego protestu na Wybrzeżu. Piotr Naimski wraz z innymi druhami z drużyny zaangażował się w roznoszenie ulotek, które nawoływały do przyjścia do stacji krwiodawstwa przy ul. Saskiej w Warszawie, aby oddać krew dla rannych na Wybrzeżu. – To była odruchowa reakcja. Zginęli robotnicy, którzy zostali rozstrzelani na ulicach Gdańska i Gdyni, było dużo rannych i my traktowaliśmy to jako wyraz solidarności. Dla nas młodych ludzi było to bardzo duże i głębokie przeżycie. Pamiętam, że jednym z zadań potrzebnych do uzyskania stopnia ćwika podczas obozu letniego w 1971 roku, była podróż do Trójmiasta i zebranie informacji dotyczących tych tragicznych wydarzeń. To było dość karkołomne, bo nasi harcerze i harcerki po prostu ryzykowali, podobnie jak my wysyłając ich tam. Podjęliśmy jednak to ryzyko świadomie, bo uważaliśmy, że jednym z koniecznych elementów kształtowania młodych ludzi, jest doprowadzenie ich do głębokiej świadomości, czym jest komunistyczna władza i gdzie żyjemy - dodaje Piotr Naimski.

A jakim krajem jesteśmy dziś w 2019 roku? - Dużym państwem europejskim. Ważnym krajem dla Środkowej Europy. Krajem, który ma inicjatywę polityczną wykraczającą poza region, w którym Polska leży. Nasze inicjatywy są ważne dla całej Europy, również wewnątrz Unii Europejskiej, a także w szerszym kontekście, ponieważ współpraca Polski ze Stanami Zjednoczonymi wykracza poza rutynowe kontakty. Jestem zdania, że europejskie relacje z USA są fundamentem niezależności Europy i jeżeli w tej dziedzinie Polska w tej chwili przoduje, to jest dobrze - twierdzi gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Nieznani znani"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: Piotr Naimski (minister w KPRM)

Data emisji: 04.08.2019

Godzina emisji: 15.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Naimski: KOR zrzeszał ludzi najwyższego szacunku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 14:00
- Mieliśmy ludzi godnych najwyższego szacunku - mówi o członkach KOR jeden z jego założycieli, Piotr Naimski. Dziś - 23 września - mija 40 lat od powstania Komitetu Obrony Robotników - pierwszego opozycyjnego ugrupowania w PRL, walczącego o prawa robotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Pociej: w telewizji śniadaniowej byłem ekspertem od tematów, które dotyczą życia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 13:03
Aleksander Pociej poza tym, że jest senatorem PO i byłym adwokatem, to może pochwalić się także udziałem w popularnych programach talk show. W radiowej Jedynce opowiedział m.in. o swoich poglądach politycznych oraz obecności w telewizji śniadaniowej.
rozwiń zwiń