Paweł Kowal o Muzeum Powstania Warszawskiego, polityce i Lechu Kaczyńskim

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 18:50
Kiedyś czołowy polityk Prawa i Sprawiedliwości, zaprzyjaźniony z Lechem Kaczyńskim, uznawany za czołowego eksperta ds. międzynarodowych w partii, a dziś "jedynka" Platformy Obywatelskiej w Krakowie. W radiowej Jedynce gościmy Pawła Kowala, który opowiada m.in. o budowie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Rozmowa z Pawłem Kowalem (Jedynka/ Nieznani Znani)
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: Wojciech Kusiński/PR

Paweł Kowal, czyli polityk i politolog, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor ISP PAN, historyk, publicysta, w latach 2005-2009 poseł na Sejm RP, w latach 2006–2007 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, w latach 2011-2014 prezes partii Polska Jest Najważniejsza, a od 2013 do 2017 przewodniczący rady krajowej Polski Razem.

Gość Jedynki w przeszłości zaliczał się do środowiska skupionego wokół Muzeum Powstania Warszawskiego i związanego z Lechem Kaczyńskim. - To była chyba największa rzecz, którą w życiu udało się zrobić dzięki wyjątkowemu podejściu do młodych ludzi Lecha Kaczyńskiego. Dał nam dużo wolności - mówi Paweł Kowal.

Kiedy Paweł Kowal i Jan Ołdakowski otrzymali propozycję udziału przy budowie Muzeum Powstania Warszawskiego, prowadzili w stolicy… knajpę. - Byliśmy strasznie zmęczeni, ponieważ w jednej małej knajpie, która była bardzo popularna, musieliśmy codziennie siedzieć na przemian do godz. 3.00. Pilnowaliśmy interesu, staliśmy za barem, laliśmy piwo. Nie było to łatwe. Propozycja Lecha Kaczyńskiego przyszła trochę niespodziewanie […]. Lech Kaczyński faktycznie powiedział: "Jeżeli umiecie zrobić taką popularną knajpę, bo wszyscy mówią, że odnieśliście taki sukces, to zbudujcie w takim razie to muzeum". Przez weekend rozpisywaliśmy sobie to muzeum i dla mnie było szokujące w 13 miesięcy zbudować tak wielki projekt - opowiada Paweł Kowal.

Jak Paweł Kowal wspomina 10 kwietnia 2010 roku, kiedy doszło do katastrofy smoleńskiej? - O tamtym czasie będę myślał do końca, bo taka jest natura traumy. Pewnie kiedy będę umierał, to wśród rzeczy, które przewiną mi się przed oczami, będą tamte momenty [...]. Ta katastrofa zmieniła mnie w jednej rzeczy, tj. mimo że byłem uważany za całkiem łagodnego, to jeszcze złagodniałem. Katastrofa nauczyła mnie, że nie ma nic pewnego, nie warto z kimś zadzierać czy kogoś obrażać […], bo nigdy nie wiemy czy to nie jest nasze ostatnie spotkanie - odpowiada gość Jedynki.

Dlaczego były polityk PiS wystartuje z listy PO? Czym konkretnie Paweł Kowal zajmował się w Polskie Akademii Nauk? W jaki sposób wznoszono Muzeum Powstania Warszawskiego?

***

Tytuł audycji: Nieznani Znani

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg

Gość: Paweł Kowal

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 15.07

DS


Czytaj także

M. Gosiewska: pomaganie sprawia, że czujemy radość z naszego życia

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 16:03
- Pomagając innym, tak naprawdę robimy wiele dla siebie. To, co dajemy, potem do nas wraca i bardzo pięknie wypełnia nasze życie - mówi Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu. Dlaczego przez całe życie pomaga innym? Czy Lech Kaczyński był dobrym szefem? Jak wielu jej przyjaciół zginęło w katastrofie smoleńskiej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wychowany na harcerskich wartościach

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 15:00
Od kilkudziesięciu lat pracuje dla dobra Polski, za komuny w podziemiu, a po 1989 roku zawsze po prawej stronie sceny politycznej. Jego życiorys to dowód tego, że przez życie można przejść wyprostowanym. Zapraszamy do rozmowy z Piotrem Naimskim, ministrem w KPRM, byłym działaczem opozycji demokratycznej i harcerzem.
rozwiń zwiń